10 فناوری نوظهور برتر Forrester در سال 2023 و پس از آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

با مجله هشت پیک با مقاله ی 10 فناوری نوظهور برتر Forrester در سال 2023 و پس از آن همراه ما باشید

مفهوم نوآوری با محققی که بر روی فناوری های نوظهور برای توسعه محصولات نوآورانه کار می کند.  اختلال دیجیتال با اینترنت اشیا، اتوماسیون فرآیند رباتیک، کلان داده و هوش مصنوعی

در گزارش گسترده Forrester در مورد 10 فناوری نوظهور برتر سال 2023، جای تعجب نیست که هوش مصنوعی مولد در صدر فهرست قرار دارد و پس از آن دستیاران محل کار مستقل و هوش مصنوعی مکالمه قرار دارند.

این سه فناوری “… آماده بازگشت سرمایه به زودی هستند”، که Forrester آن را کمتر از دو سال تعریف می کند. در این گزارش آمده است: «هوش مصنوعی مولد و هوش مصنوعی محاوره‌ای (که جایگزین NLP می‌شوند) و دستیاران محل کار مستقل (که جایگزین عوامل هوشمند می‌شوند) اکنون نتایج کوتاه‌مدتی را نوید می‌دهند.

پرش به:

1. هوش مصنوعی مولد

فارستر هوش مصنوعی مولد را مجموعه‌ای از فن‌آوری‌ها و تکنیک‌ها تعریف می‌کند که از حجم عظیمی از داده‌ها برای تولید محتوای جدید مانند متن، ویدئو، تصاویر، صدا و کد در پاسخ به درخواست‌های زبان طبیعی یا سایر ورودی‌های غیرکد و غیرسنتی استفاده می‌کند.

بر اساس این گزارش، مزایای استفاده از هوش مصنوعی مولد شامل بهبود تجربیات دیجیتالی از طریق تعاملات زبان طبیعی، بازیابی سریع دانش، تولید سریعتر محتوا و بهبود کیفیت محتوا است.

با این حال، خطراتی نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. در این گزارش آمده است که هوش مصنوعی مولد مستعد “… مزخرفات منسجم، تهدیدهای امنیتی، و تولید مضر است” و “… شرکت ها قادر نیستند به سرعت میزان رو به افزایش قابلیت های جدید را بررسی کنند.”

ببینید: برگه تقلب ChatGPT TechRepublic

این گزارش هشدار می‌دهد: «حل و فصل مسائل مربوط به حاکمیت، اعتماد و IP در استفاده‌های مرتبط با مشتری یا ایمنی چندین سال طول می‌کشد»، اگرچه هوش مصنوعی مولد در کمتر از دو سال از مزایای آن بهره خواهد برد.

2. دستیاران محل کار خودمختار

Forrester دستیاران محل کار مستقل را اینگونه تعریف می کند: “… نرم افزاری که می تواند تصمیم بگیرد، بدون تایید عمل کند، و خدماتی را بر اساس محیط، زمینه، ورودی کاربر و یادگیری در حمایت از اهداف محل کار انجام دهد.”

برایان هاپکینز، معاون فناوری های نوظهور Forrester توضیح داد که در مقایسه با عوامل هوشمند، با AWA ها، “… ما شاهد ترکیبی از RPA (اتوماسیون فرآیند رباتیک) و ابزارهای فرآیند دیجیتال هستیم” و توانایی “… برای ایجاد یک نرم افزار”. عاملی که قادر به یادگیری در حال انجام است و به سؤالات پیچیده تر پاسخ می دهد و به روشی غیر قطعی عمل می کند.

ببینید: کیت استخدام متخصص اتوماسیون TechRepublic Premium

در این گزارش آمده است که مزایای AWA شامل کاهش هزینه پاسخگویی به سوالات، کاهش ناکارآمدی فرآیند و بهبود خدمات به مشتریان است. ریسک‌هایی که سطوح مهارت سازمانی را به چالش می‌کشند، شامل نیاز به ادغام بلوک‌های اصلی اتوماسیون مانند RPA، مکالمه و مدیریت تصمیم‌گیری است.

هاپکینز واضح است که امسال به یک نقطه عطف رسیده‌ایم و چت‌بات‌ها و AWAها «منفجر خواهند شد».

3. هوش مصنوعی مکالمه

بر اساس این گزارش، ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه جدید نیستند، اگرچه در گذشته به خوبی کار نمی کردند. این فناوری در رتبه سوم در فهرست قرار گرفت زیرا ترکیبی از پیشرفت‌ها و کاهش هزینه‌های صدور مجوز «… این فناوری را قادر می‌سازد تا در کوتاه‌مدت ROI ارائه دهد، در حالی که هنوز فضای زیادی برای پیشرفت‌ها و نوآوری‌های آینده وجود دارد». .

از مزایای هوش مصنوعی مکالمه ای می توان به افزایش فروش، خدمات مشتری خودکار، سلف سرویس کارکنان و تجربه خرید بدون اصطکاک اشاره کرد. این خطرات شامل چت‌بات‌هایی با طراحی ضعیف است که تجربه مشتری ضعیفی را ارائه می‌کنند و اعتماد را از بین می‌برند، و همچنین پلت‌فرم‌های غیرقابل انعطافی که نمی‌توانند به سرعت تکامل یابند تا با سرعت نوآوری همگام شوند.

ببینید: برگه تقلب Google Bard TechRepublic

سایر فناوری های نوظهور در 10 مورد برتر

فهرست برترین فناوری‌های نوظهور Forrester عبارتند از:

4. هویت دیجیتال غیرمتمرکز یک راه حل و شبکه هویتی است که اعتبار و ادعاهای غیرمتمرکز، توزیع شده، قابل تأیید و ابطال را بر اساس اعتماد بین صادرکنندگان، تأیید کنندگان و کاربران ارائه می دهد. فارستر پیش‌بینی می‌کند که طی دو تا پنج سال مزایای قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

5. هوش لبه شامل تجزیه و تحلیل جریان، یادگیری ماشین لبه، یادگیری ماشین فدرال و مدیریت داده در زمان واقعی در دستگاه های هوشمند و سرورهای لبه است. فارستر پیش‌بینی می‌کند که طی دو تا پنج سال مزایای قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

6. هوش مصنوعی قابل توضیح ، تکنیک‌ها و قابلیت‌های نرم‌افزاری برای اطمینان از اینکه مردم درک می‌کنند که سیستم‌های هوش مصنوعی چگونه به خروجی‌های خود می‌رسند، هستند. فارستر پیش‌بینی می‌کند که طی دو تا پنج سال مزایای قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

7. TuringBot نرم افزار مجهز به هوش مصنوعی است که هوش و توانایی توسعه دهندگان و تیم های آنها را برای طراحی، ساخت، تغییر، آزمایش و بازگردانی کد نرم افزار و برنامه ها به روش های خودکار و مستقل افزایش می دهد. فارستر پیش‌بینی می‌کند که طی دو تا پنج سال مزایای قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

8. واقعیت توسعه یافته فناوری است که تصاویر رایانه ای را روی میدان دید کاربر قرار می دهد، با فناوری های واقعیت افزوده، واقعیت ترکیبی و واقعیت مجازی که توسط همان ابزارهای توسعه دهنده، حسگرها و دوربین ها و موتورهای شبیه سازی پشتیبانی می شوند. فارستر پیش‌بینی می‌کند که پنج سال یا بیشتر طول می‌کشد تا واقعیت توسعه‌یافته ارزش مورد انتظار خود را ارائه دهد.

9. Web3 مفهومی است که نوید یک وب جهانی را می دهد که تحت سلطه فناوری های بزرگ یا سایر شرکت های معتبر مانند بانک ها نباشد. Forrester پیش‌بینی می‌کند که پنج سال یا بیشتر طول خواهد کشید تا Web3 ارزش مورد انتظار خود را ارائه دهد.

10. Zero-Trust edge راه حلی است که به طور ایمن اطلاعات دیجیتال را با استفاده از اصول دسترسی صفر اعتماد به داخل و خارج از سایت های راه دور با استفاده از خدمات امنیتی و شبکه ای عمدتا مبتنی بر ابر، به هم متصل و منتقل می کند. فارستر پیش‌بینی می‌کند که پنج سال یا بیشتر طول خواهد کشید تا لبه اعتماد صفر ارزش مورد انتظار خود را ارائه دهد.

اقداماتی که رهبران باید در رابطه با این فناوری نوظهور بردارند

برای سازمان‌هایی که تازه شروع به بررسی این فناوری‌های نوظهور کرده‌اند، هاپکینز به آنها توصیه کرد که چارچوبی برای آزمایش سریع ایجاد کنند تا بتوانند بفهمند چه کاری می‌تواند برای کسب‌وکارشان انجام دهد و ریسک‌ها را در مقابل پاداش‌ها ارزیابی کنند.

فارستر به مدیران فناوری توصیه می‌کند «… با استراتژی‌های مدیریت فناوری مدرن…» برای «پایلوت» هوش مصنوعی، AWA و هوش مصنوعی محاوره‌ای مولد و سپس تجاری‌سازی آنها.

در این گزارش آمده است: «شرکت‌های اصلی باید شروع به سرمایه‌گذاری یا ادامه سرمایه‌گذاری در آن‌ها با انتظارات معقول برای مزایای قابل اندازه‌گیری سریع کنند».

اگرچه واقعیت توسعه یافته، وب 3 و لبه اعتماد صفر حداقل پنج سال دیگر طول می کشد تا به پتانسیل خود عمل کنند، این گزارش به سازمان ها توصیه می کند که «آنها را در فهرست پیگیری خود قرار دهند، اما باید انتظارات خود را با حامیان مشتاق تری تنظیم کنید. کسب و کار.”

هاپکینز گفت: Zero-trust edge امنیت صفر-اعتماد را با انواع مختلف شبکه ها بسته به برنامه هایی که در حال اجرا هستند ترکیب می کند.

او توضیح داد: “شبکه همیشه از امنیت جدا بوده است، بنابراین ما شاهد ظهور فروشندگان امنیت هستیم که فروشندگان شبکه را خریداری می کنند و امنیت را در قابلیت های شبکه جاسازی می کنند یا برعکس.”

به همین دلیل است که چندین سال طول می‌کشد تا ابزارهای بدون اعتماد برای خرید و پیاده‌سازی شرکت‌ها در دسترس باشند.

ما در مورد Web3 کمی شک داریم. هاپکینز اضافه کرد که مطمئن نیستم وقتی بزرگ شود چه می شود.

او همچنین خاطرنشان کرد که فناوری‌های نوظهور تمایل به تغییر دارند و اشاره کرد که سال گذشته همه بر روی متاورس متمرکز بودند و امسال این تمرکز روی هوش مصنوعی مولد است.

هاپکینز گفت: «باید سال آینده فکر کنید، ممکن است چیز دیگری باشد. ما دقیقاً در میانه چیزی هستیم که فارستر در طول سالیان متمادی آن را شتاب، چارچوبی برای تناسب آینده نامیده است. توانایی مقابله با سرعت تغییرات هر چه بیشتر برای آن آماده باشید، در آینده وضعیت بهتری خواهید داشت.»

امیدواریم از این مقاله مجله هشت پیک نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات باعث دلگرمی مجموعه مجله 8pic باشید

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *