نحوه ریست فکتوری ویندوز 10 یا ویندوز 11

زمان مطالعه: 7 دقیقه

با مجله هشت پیک با مقاله ی نحوه ریست فکتوری ویندوز 10 یا همراه ما باشید

بازنشانی کارخانه ای ویندوز 10 یا ویندوز 11 می تواند یک راه عالی برای تعمیر یک کامپیوتر کند یا بی پاسخ باشد. بسیاری از تغییراتی که ممکن است ایجاد کرده باشید، برنامه هایی که ممکن است باعث مشکل شوند و درایورهای قدیمی که ممکن است به درستی حذف نشده باشند را پاک می کند. یک شروع تازه می تواند احساس بهتری نسبت به ترفندهای کلی افزایش سرعت ویندوز به شما بدهد.

در اینجا نحوه بازنشانی کارخانه ای ویندوز 10 و ویندوز 11 برای ایجاد احساس درست در رایانه شما آورده شده است.

ابتدا از رایانه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

قبل از اینکه سیستم خود را بازنشانی کنید، باید از اطلاعات مهمی که نمی خواهید از دست بدهید، نسخه پشتیبان تهیه کنید. این شامل اسناد، عکس‌ها، موسیقی و فیلم‌ها می‌شود، اما موارد دیگری نیز برای پشتیبان‌گیری وجود دارد. مطمئن شوید که همه گذرواژه‌های ذخیره‌شده خود را می‌دانید، همه نشانک‌های مرورگر خود را صادر می‌کنید، و فایل‌های نصبی را برای همه نرم‌افزارهایی که می‌خواهید دوباره نصب کنید دارید — یا می‌دانید از کجا می‌توانید آنها را دریافت کنید.

همچنین، مطمئن شوید که از داده‌های خاص برنامه، مانند فیلترهای سفارشی ذخیره شده در ابزار عکس، ذخیره فایل‌ها از بازی‌های مورد علاقه‌تان، و در صورت استفاده از یک کلاینت آفلاین، از ایمیل‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

نحوه ریست فکتوری ویندوز 10

قابلیت بازنشانی ویندوز 10 در پنل تنظیمات یافت می شود. در صورت تمایل می‌تواند یک نسخه جدید از ویندوز 10 را بازسازی کند، همه درایورها را جایگزین کرده و همه تنظیمات را بازنشانی کند.

توجه داشته باشید که این ممکن است از نظر فنی با گزینه “بازنشانی کارخانه” ارائه شده توسط سازندگان متفاوت باشد. اگر می‌خواهید رایانه شخصی خود را به همان حالتی که برای اولین بار از جعبه بیرون کشیدید، بازگردانید، اسناد خود را بررسی کنید یا با پشتیبانی فنی تماس بگیرید. سازنده ممکن است پارتیشن‌های خاصی را روی هارد دیسک تنظیم کرده باشد یا ممکن است بتواند تصویر بازیابی کارخانه را در رسانه قابل بوت ارائه دهد.

مرحله 1: روی نماد * Notifications* در نوار وظیفه کلیک کنید (یا فشار دهید دکمه ویندوز + آ) و سپس آن را انتخاب کنید تمام تنظیمات کاشی در مرکز اقدام. همچنین می‌توانید دکمه شروع و سپس نماد چرخ دنده را در منوی استارت انتخاب کنید.

ویندوز 10 همه تنظیمات

گام 2: انتخاب کنید به روز رسانی و امنیت

مرحله 3: Recovery لیست شده در سمت چپ را انتخاب کنید.

صفحه بازیابی ویندوز 10.

مرحله 4: در سمت راست، دو گزینه را مشاهده خواهید کرد. اولین، این کامپیوتر را ریست کنید، روشی است که برای این راهنما از آن استفاده می کنیم. هنگامی که آماده شدید، روی دکمه شروع فهرست شده در زیر کلیک کنید این کامپیوتر را ریست کنید.

دومین، راه اندازی پیشرفته، اگر کمی مهارت فنی بیشتری دارید ارزش بررسی دارد. این برای تغییر رایانه شما در سطح عمیق تر یا نصب یک سیستم عامل کاملاً متفاوت است. اگر سازنده شما تصویر بازیابی کارخانه یا درایو خارجی حاوی تصویر را برای بازگرداندن دستگاه شما به حالت کارخانه ارائه دهد – شامل نرم افزار اختصاصی است.

اگر کاملاً مطمئن نیستید که متوجه شده اید هر یک از گزینه های این تنظیمات چه کاری انجام می دهند، احتمالاً بهتر است آن را به حال خود رها کنید.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  نحوه تغییر DPI ماوس در ویندوز و مک

مرحله 5: یک پنجره جدید با دو گزینه Keep my files و Remove Everything ظاهر می شود.

در اینجا باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید همه فایل ها و پوشه های خود را دست نخورده نگه دارید یا واقعاً از ابتدا شروع کنید و سپس از نسخه پشتیبان خود برای بازیابی آن فایل ها و پوشه ها استفاده کنید. هر کدام را که انتخاب کنید، باید همه برنامه‌ها و برنامه‌هایی را که خارج از فروشگاه خریداری کرده‌اید، دوباره نصب کنید. تنظیمات شما، مانند چیدمان منوی استارت، به حالت پیش فرض خود بازخواهد گشت.

یکی از دو گزینه را انتخاب کنید.

در هر دو مورد، ویندوز 10 را با استفاده از نصب فعلی بازسازی می کند. این سیستم “بازیابی بدون تصویر” مایکروسافت است، بنابراین نیازی نیست رسانه نصب در یک پارتیشن مخفی پنهان شود و فضا را اشغال کند. با این حال، گزینه Local reinstall ممکن است نتواند ویندوز 10 را در صورتی که خیلی خراب و خراب باشد، تعمیر کند. اینجاست که گزینه Cloud download وارد می‌شود: ویندوز همه چیز را از سرورهای مایکروسافت می‌کشد تا نسخه محلی را بازسازی کند.

هر دو گزینه تمام تنظیمات را به پیش‌فرض کارخانه خود برمی‌گردانند و همه نرم‌افزارهای نصب نشده را از فروشگاه مایکروسافت حذف می‌کنند. با این حال، گزینه Keep my files نمایه شما را همراه با فایل ها و پوشه های مرتبط دست نخورده نگه می دارد. کاری که انجام نمی دهد این است که ویندوز 10 را به آخرین نسخه به روز رسانی می کند، اگر هرگز زحمت نصب وصله ها و به روز رسانی ویژگی ها را به خود نداده اید. گزینه Cloud download آخرین نسخه ذخیره شده در ابر مایکروسافت را نصب می کند.

ویندوز 10 همه چیز را حذف کنید

مرحله 6: انتخاب منبع: دانلود ابری یا نصب مجدد محلی.

مرحله 7: در صفحه زیر، را انتخاب کنید تنظیمات را انتخاب کنید اگر می خواهید تنظیمات تنظیم مجدد فعلی را تغییر دهید پیوند دهید. در غیر این صورت، به مرحله 9 بروید.

تصویر بر اساس گزینه Remove Everything و با استفاده از ابر به عنوان منبع است. از آنجایی که کامپیوتر نمونه ما چندین درایو دارد، یک تنظیم اضافی “حذف فایل ها از همه درایوها” داریم. توجه داشته باشید که می‌توانید نصب مجدد را غیرفعال کنید، اما اگر مشکلات جدی مربوط به اجزای ویندوز 10 دارید، یک نسخه جدید ممکن است ایده‌آل باشد.

به همین ترتیب، اگر مسیر Keep my files را انتخاب کنیم و گزینه Local reinstall را انتخاب کنیم، دو تغییر را مشاهده می‌کنیم: بازیابی برنامه‌ها و تنظیمات از پیش نصب‌شده همراه با رایانه شخصی، و بازسازی ویندوز 10 با استفاده از نصب محلی.

این کامپیوتر را بازنشانی کنید تنظیمات را تغییر دهید

مرحله 8: کلید مناسب را در کنار تنظیماتی که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید و سپس انتخاب کنید تایید.

مرحله 9: انتخاب کنید بعد برای ادامه.

مرحله 10: ابزار ریست خلاصه ای را ارائه می دهد. اگر گزینه Keep my files را انتخاب کرده باشید، پیوندی را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید روی آن کلیک کنید تا همه برنامه‌هایی که در حین بازنشانی حذف می‌شوند، مانند Google Chrome، Steam و حتی Microsoft 365 را ببینید. این لیست در دسک‌تاپ شما ذخیره می‌شود. زمانی که فرآیند بازیابی را تمام کردید. با انتخاب گزینه Remove Everything، این پیوند را نمی بینید.

مطمئن شوید که با همه چیز خوب هستید و سپس دکمه *ریست * را انتخاب کنید.

رایانه شما به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود و وارد محیط بازیابی ویندوز می شود. فرآیند بازنشانی ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد، بنابراین اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، ایده خوبی است که سیم برق را وصل کنید. ممکن است چندین بار خود را راه اندازی مجدد کند. منتظر بمانید تا ویندوز مجددا راه اندازی شود و فرآیند راه اندازی آغاز شود، سپس در صورت درخواست، اطلاعات شخصی و اطلاعات ورود به سیستم خود را وارد کنید.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  صفحه کلید و ماوس پس از تنظیم مجدد در ویندوز 11/10 کار نمی کنند

هنگامی که تأیید کردید همه چیز کار می کند، مطمئن شوید که ویندوز 10 به روز است و جدیدترین درایورهای سازندگان سخت افزار را نصب کنید.

نحوه ریست فکتوری ویندوز 11

فرآیند بازنشانی به تنظیمات کارخانه برای ویندوز 11 تقریباً مانند ویندوز 10 است.

مرحله 1: را فشار دهید ویندوز + آی کلیدها با هم برای باز کردن برنامه های مهم پین شده. در اینجا، به دنبال تنظیمات منو با نماد چرخ دنده، و آن را انتخاب کنید.

گام 2: انتخاب کنید به روز رسانی و امنیت. به منوی سمت چپ نگاه کنید و انتخاب کنید بهبود.

مرحله 3: انتخاب کنید کامپیوتر را ریست کنید گزینه سمت راست

ریست ویندوز 11

مرحله 4: در این مرحله، همه چیز باید مانند ویندوز 10 به نظر برسد. شما باید “Keep My Files” یا “Remove Everything” را انتخاب کنید. سپس می‌توانید بین «بارگیری ابری» و «نصب مجدد محلی» یکی را انتخاب کنید.

مرحله 5: اینجا همه چیز کمی متفاوت می شود. به جای منوی تنظیمات دیگر، ویندوز 11 فرآیند شفاف سازی را ساده می کند و تنظیمات فعلی را که انتخاب کرده اید در یک پنجره خلاصه به شما نشان می دهد. اگر همه چیز درست به نظر می رسد، انتخاب کنید بعد. یک بررسی نهایی انجام دهید، سپس* ریست* را انتخاب کنید.

راه دیگری برای بازنشانی ویندوز به حالت کارخانه

روش دیگر استفاده از ابزار بازیابی سازنده است که معمولاً روی یک پارتیشن جداگانه در هارد دیسک شما قرار دارد. شما طیف گسترده ای از نرم افزارهای بازیابی را با نام های تجاری متعددی خواهید یافت که با برندهای مختلف دستگاه های الکترونیکی که در آنها نصب می کنید مطابقت داشته باشند. ما سعی کرده‌ایم با محدود کردن فهرست به نرم‌افزار مورد نظر خود، آن را کمتر فراگیر کنیم. هر نام تجاری برای چیزی که به دنبال آن هستید نام متفاوتی دارد، بنابراین در اینجا لیستی از مواردی که با توجه به هر برند باید جستجو کنید آمده است:

  • Acer: ایسر eRecovery یا Acer Recovery Management
  • Asus: Asus Recovery Partition یا AI Recovery
  • Dell: Dell Factory Image Restore، DataSafe، Dell Backup & Recovery و نام‌های مختلف دیگر
  • HP: HP System Recovery یا Recovery Manager
  • Lenovo: Rescue and Recovery یا ThinkVantage Recovery (در ThinkPads)

شما همچنین می توانید به این گزینه های بازیابی در خارج از ویندوز دسترسی داشته باشید، به این معنی که اگر سیستم عامل شما بارگیری نشود، همچنان امیدوار هستید. هر سازنده متفاوت است، اما شما می توانید روش دسترسی به بازیابی را درست پس از روشن کردن دستگاه خود پیدا کنید. وقتی دستگاهتان بوت می شود، متن را بخوانید و به دنبال کلید حالت بازیابی بگردید. بسیاری از دستگاه ها از کلید F11 به عنوان میانبر برای حالت بازیابی استفاده می کنند.

 

امیدواریم از این مقاله نحوه ریست فکتوری ویندوز 10 یا ویندوز 11 مجله هشت پیک نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات ، ما را در مجله 8pic همراهی کنید . همچنین سایت هشت پیک فضای رایگان برای آپلود عکس و آپلود فایل را در بخش آپلود سنتر برای شما مهیا کرده است و آماده ی میزبانی از فایلهای شماست . در بخش مجله نیز میتوانید همواره از به روزترین مقالات هشت پیک استفاده کنید

 

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *