ادامه آموزش فصل اول : مبانی موسیقی کاربردی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

   (Compass (Range) of Voices)                              گستره ی صداها 

هر ساز یا هر خواننده ای فقط می تواند تعدادی از صداها را ایجاد کند . به عنوان مثال گستره ی صوتی سُپرانوی معمولی به این صورت است :

گستره

اثر بالا و پایین رفتن از صدای شاخص ، گستره های صوتی حاصل می شود .

در کلید ” سُل “

  1. نُت ” می ” ( روی خط یکم حامل ) صدای شاخص ، برای آلتو می باشد که اگر از آن 7 نُت به سمت بالا و 7 نُت به سمت پایین بیایند ، گستره ی صوتی آلتو به دست می آید .
  2. نُت ” سُل ” ( روی خط دوم حامل ) صدای شاخص ، برای متسوسُپرانو می باشد که اگر از آن 7 نُت به سمت بالا و 7 نُت به سمت پایین بیایند ، گستره ی صوتی متسوسُپرانو به دست می آید .
  3. نُت ” سی ” ( روی خط سوم حامل ) صدای شاخص ، برای سُپرانو می باشد که اگر از آن 7 نُت به سمت بالا و 7 نُت به سمت پایین بیایند ، گستره ی صوتی سُپرانو به دست می آید .

گستره

در کلید باس

  1. نُت ” رِ ” ( روی خط سوم حامل ) صدای شاخص ، برای باس می باشد که اگر از آن 7 نُت به سمت بالا و 7 نُت به سمت پایین بیایند ، گستره ی صوتی باس به دست می آید .
  2. نُت ” فا ” ( روی خط چهارم حامل ) صدای شاخص ، برای باریتُن می باشد که اگر از آن 7 نُت به سمت بالا و 7 نُت به سمت پایین بیایند ، گستره ی صوتی باریتُن به دست می آید .
  3. نُت ” لا ” ( روی خط سوم حامل ) صدای شاخص ، برای تِنُر می باشد که اگر از آن 7 نُت به سمت بالا و 7 نُت به سمت پایین بیایند ، گستره ی صوتی تِنُر به دست می آید .
شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  آموزش کیوبیس فصل سیزدهم بخش سیزدهم : افکتهای صوتی

گستره

نردبان موسیقایی (Musical Ladder)

مجموعه صداهایی را که در موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند ، روی دو حامل ( به فاصله ی یک خط ) به نام حامل عمومی ( یازده خطی ) با استفاده از تعدادی خطوط اضافه می نویسند که این مجموعه را نردبان موسیقایی می نامند .

نردبان

 

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *