دمای GPU خوب (و ایمن) هنگام بازی چقدر است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA جی فورس RTX 3 1

ادگار سروانتس / Android Authority

با رایانه های شخصی بازی رده بالا یا حتی میان رده، دمای GPU (کارت گرافیک/تراشه) یک نگرانی جدی است. دماهای داغتر بر عملکرد تأثیر می گذارد و اگر از لپ تاپ استفاده می کنید می تواند شما را عرق کند. در سناریوهای شدید، آنها حتی می توانند دامان شما را بسوزانند یا باعث شوند که یک GPU خود تخریب شود. بنابراین، چه دماهایی را باید هدف قرار دهید، و چگونه می توانید گرما را تحت کنترل داشته باشید؟

جواب سریع

هنگامی که در حال انجام یک بازی رایانه شخصی هستید، معمولاً یک GPU باید بین آنها قرار گیرد 65 تا 85 درجه سانتیگراد (149 تا 185 فارنهایت). دمای بیکار معمولاً در اطراف است 30 تا 45 درجه سانتیگراد (86 تا 113F).


پرش به بخش های کلیدی

دمای GPU خوب (و ایمن) هنگام بازی چقدر است؟

استادیوم سایبرپانک 2077

هیچ پاسخ ثابتی برای این سوال وجود ندارد، زیرا در نهایت به طراحی تراشه/کارت GPU خاص شما بستگی دارد. کارت مصرف کننده رده بالای NVIDIA، جی فورس RTX 4090، می تواند دمای 90 درجه سانتیگراد یا حدود 194 درجه فارنهایت را تحمل کند. Radeon RX 7900 XTX AMD دارای درجه حرارت 110 درجه سانتیگراد (230F) است. برای جوشاندن آب کافی است.

به طور واقع بینانه، آن پیک ها ناپایدار هستند و آن چیزی نیستند که در بیشتر جلسات بازی می بینید، حتی اگر در حال بازی یک عنوان سه بعدی سخت مانند Cyberpunk 2077 یا Half-Life: Alyx باشید. معمولاً دماهای بین را خواهید دید 65 تا 85 درجه سانتیگراد (149 تا 185F)، با طراحی کارآمد تراشه و سیستم های خنک کننده عظیم در کارت های گرافیک مدرن کمک می کند. بازی‌های دوبعدی بار کمتری بر پردازنده‌های گرافیکی وارد می‌کنند، اما همچنان تأثیرگذار هستند.

هر چه بتوانید یک GPU را خنک‌تر کنید، بهتر است. با خنک کننده کافی می توانید اورکلاک کنید – یعنی یک GPU را تنظیم کنید تا حتی سریعتر از پیش فرض کارخانه کار کند. ابزارهای نرم‌افزاری برای این کار وجود دارد که گاهی اوقات همراه با کارت همراه است.

دمای GPU خوب وقتی کامپیوتر شما بیکار است چقدر است؟

مانند جلسات بازی فعال، این بر اساس سخت افزار دقیق شما متفاوت است. با این حال، به طور کلی، می توانید دما را بین آنها انتظار داشته باشید 30 تا 45 درجه سانتیگراد (86 تا 113F). این تقریباً به اندازه یک روز تابستانی در تگزاس گرم است.

اگر دمای پردازنده گرافیکی شما بالاست چه باید کرد؟

این تاکتیک ها را برای مقابله با گرمای غیر معمول امتحان کنید:

  • با نحوه بررسی و نظارت بر دمای کارت گرافیک خود آشنا شوید. معمولاً این به معنای روی آوردن به Windows Task Manager یا نرم افزار خود سازنده GPU است. با استفاده از حالت قبلی، روی آن کلیک کنید کارایی، سپس GPU اختصاصی شما.
  • اگر به نظر می رسد که دما برای بیش از چند دقیقه به اوج خود می رسد، فوراً بازی را متوقف کنید. اجازه دهید پردازنده گرافیکی شما خنک شود و گزینه های زیر را بررسی کنید تا هنگام از سرگیری، همه چیز را کنترل کنید.
  • با رایانه های رومیزی، مطمئن شوید که یک کیس با تهویه مناسب و عاری از گرد و غبار دارید. می‌توانید از یک قوطی هوای فشرده برای خلاص شدن از شر گرد و غبار استفاده کنید، اما اگر کیس شما با گردش مناسب ساخته نشده است، ممکن است لازم باشد یک پنل را بردارید، فن‌های بیشتری نصب کنید یا به سادگی آن را به مدل بهتری ارتقا دهید.
  • بررسی کنید که طرفداران فعلی شما کار می کنند. طرفداران PC اغلب ساکت هستند، بنابراین تشخیص اینکه چه زمانی خراب می شوند دشوار است.
  • اگر لپ تاپ مخصوص بازی دارید، یک پایه فلزی (محکم) بخرید. این امر به طور کلی اتلاف گرما را بهتر می کند، اما مهمتر از همه در زیر، جایی که دریچه ها تمایل دارند قرار بگیرند.
  • ساده به نظر می رسد، اما سعی کنید دمای اتاق را بهبود ببخشید. یک پنکه اتاق را به سمت کامپیوتر خود قرار دهید و با بستن پرده ها یا پرده ها از نور زیاد خورشید جلوگیری کنید.
  • اگر فضای خالی وجود دارد و رایانه شما قبلاً ندارد، یک سیستم خنک کننده مایع را نصب کنید. گزینه‌های با کیفیت ارزان نیستند، اما بهتر از جایگزین کردن یک GPU سه یا چهار برابر گران‌تر است.
  • کاهش یا غیرفعال کردن اورکلاک از طریق نرم افزار. فریم‌های اضافی و گزینه‌های گرافیکی ارزش ریسک از دست دادن یک GPU را ندارند.
  • اگر با مهارت های فنی مربوطه راحت هستید، خمیر حرارتی GPU خود را بررسی کنید. هیچ خمیری برای همیشه باقی نمی ماند، بنابراین ممکن است نیاز به استفاده بیشتر داشته باشید.
  • دمای CPU خود را بررسی کنید. یک CPU که بیش از حد گرم می شود، دمای کلی رایانه شخصی را افزایش می دهد.

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/Iaj
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *