آموزش کیوبیس فصل پنجم بخش دهم : ضبط صدا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

تنظیم گذرگاه ورودی Midi در ناحیه کاوشگر

می توانید گذرگاههای ورودی Midi را در ناحیه کاوشگر برای شیار مورد نظر تعیین نمایید .

 1. ابتدا دکمه Show inspector را کلیک کنید تا این ناحیه آشکار شود .
 2. شیار Midi مورد نظر را فعال و انتخاب نمایید .
 3. در ناحیه کاوشگر در فیلد In کلیک نموده و نام گذرگاه ورودی مورد نظر برای آن شیار را انتخاب نمایید .

 

 • اگر گزینه All midi inputs را انتخاب نمایید ، آن شیار اطلاعات دریافت شده از همه گذرگاههای موجود Midi در کامپیوتر را دریافت می کند .
 • اگر کلید Alt را نگهداشته و نام یک گذرگاه ورودی را انتخاب نمایید ، همه شیارهای Midi موجود در پروژه از همان گذرگاه ورودی  Midi استفاده می کنند .
 • اگر همزمان چند شیار Midi را انتخاب نموده باشید و سپس کلید Shift را نگهداشته و نام یک گذرگاه ورودی را انتخاب نمایید ، همه شیارهای منتخب از همان گذرگاه ورودی استفاده می کنند .

 

تنظیم کانال Midi و گذرگاه خروجی

تنظیمات کانال و گذرگاه خروجی برای شیارهای Midi مشخص می کند که اطلاعات ضبط شده هنگام اجرا به کجا هدایت می شوند . برای تغییر دو تنظیم می توانید از ناحیه تنظیمات شیار یا از ناحیه کاوشگر استفاده نمایید .

 1. ابتدا شیار یا شیارهای Midi مورد نظر را انتخاب نمایید .
 2. در فیلد Out کلیک کنید . اسامی گذرگاههای خروجی موجود آشکار می شود . نام گذرگاه خروجی مورد نظر را انتخاب نمایید .
 3. سپس در فیلد Chn کلیک نموده و نام یک کانال را بعنوان کانال دریافت کننده اطلاعات خروجی از شیار Midi انتخاب نمایید . اگر گزینه Any را انتخاب نمایید . اطلاعات Midi به سمت کانالی هدایت می شود که مشخصات آن در خود اطلاعات Midi ذخیره شده است .
شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  ادامه آموزش فصل دوم : میزان و ضرب

 

انتخاب صدای اجرای اطلاعات Midi

می توانید از درون برنامه Cubase انتخاب کنید که اطلاعات Midi با کدام صدا روی وسیله Midi اجرا شوند . به این ترتیب برنامه Cubase پیامهای Program change و Bank select را به کنترلر  Midi متصل به کامپیوتر ارسال می کند . برای تغییر صدای اجرای اطلاعات Midi از فیلدهای  Prg و bnk در ناحیه تنظیمات یا ناحیه کاوشگر شیار مورد نظر استفاده نمایید . در صورت استفاده از صداهای سینتی سایزر لازم است 16 کانال Sequencer را در قسمت Channal تعریف و تنظیم نمایید .

پیامهای Program change به 128 مکان مختلف برنامه دسترسی دارند . اگر وسیله Midi شما بیشتر از 128 برنامه دارد به کمک پیامهای Bank select می توانید به بانکهای مختلف دسترسی داشته باشید که هر بانک شامل 128 برنامه مختلف است .

 

 

ضبط اطلاعات Midi

عملیات ضبط اطلاعات Midi نیز تابع روشهای ضبط اطلاعات است که در همین فصل آموخته اید . پس از پایان ضبط اطلاعات یک بخش  ( Part )  شامل رویدادهای نوع Midi در شیار مورد نظر ایجاد می شود .

در زمینه بخشهای روی هم نهاده ، شیارهای Midi با شیارهای صوتی تفاوت دارند . چون در شیارهای Midi همه بخشهای روی هم نهاده همزمان اجرا می شوند . هنگام ضبط اطلاعات Midi در ناحیه ای از شیار که شامل رویدادهای قبلی باشد ، نتایج کار بستگی به تنظیمات Rec mode در پانل Transport دارد :

 • اگر گزینه Normal  را انتخاب نمایید ، اطلاعات ضبط شده جدید یک بخش جدید ایجاد که روی بخش قبلی قرار می گیرد .
 • اگر گزینه Merge را انتخاب نمایید ، رویداد جدید به رویداد قبلی موجود در شیار اضافه میشود .
 • اگر گزینه Replace را انتخاب نمایید ، رویداد جدید جایگزین رویداد قبلی می شود .
شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  آموزش کیوبیس فصل شانزدهم قسمت ششم : کنترلر Midi

 

 

”  پایان  “

 

 

 

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://8pic.ir/mag/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%da%a9%db%8c%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%b3-%d9%81%d8%b5%d9%84-%d9%be%d9%86%d8%ac%d9%85-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%af%d9%87%d9%85-%d8%b6%d8%a8%d8%b7-%d8%b5%d8%af%d8%a7/
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *