آیا لای فای جایگزین وای فای می شود؟ فناوری جدید مبتنی بر نور می تواند 100 برابر سریعتر باشد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مجله هشت پیک به نقل از Android Authority اندروید اتوریتی

نمایش honor 90 در مرورگر کروم در دست 2

ریتا الخوری / Android Authority

گزارشی از مجله هشت پیک :

  • یک استاندارد جدید ارتباطات مبتنی بر نور که برای فناوری Li-Fi طراحی شده است، عرضه شده است.
  • فناوری بی سیم در حال ظهور به جای امواج رادیویی به نور مادون قرمز متکی است.
  • گفته می شود که Li-Fi می تواند سرعتی 100 برابر سریعتر از Wi-Fi فعلی ارائه دهد.

نسل بعدی Wi-Fi – Wi-Fi 7 – به زودی عرضه می شود و انتظار می رود روترهای Wi-Fi 7 اواخر امسال راه اندازی شوند. اما آینده ارتباطات بی سیم ممکن است Wi-Fi 7 نباشد، بلکه یک فناوری بی سیم مبتنی بر نور است که به نام Li-Fi شناخته می شود.

Li-Fi مخفف وفاداری به نور، یک فناوری شبکه های نوری بی سیم است که از نور مادون قرمز به جای سیگنال های رادیویی (Wi-Fi) برای انتقال داده ها استفاده می کند. مطابق با Windows Centralیک استاندارد جدید ارتباطات نوری IEEE 802.11bb برای فناوری Li-Fi ارائه شده است. این مهم است زیرا چارچوبی شناخته شده در سطح جهانی برای تولیدکنندگان برای تولید محصولات Li-Fi که با یکدیگر سازگار هستند فراهم می کند.

Fraunhofer HHI، توسعه دهنده شبکه های ارتباطی موبایل و نوری، مزایای بالقوه Li-Fi را در یک ویدیو توضیح می دهد. یکی از این مزایا شامل پتانسیل نصب فرستنده های Li-Fi در وسایل روشنایی است. به نظر می رسد مزیت دیگر این است که Li-Fi مانند Wi-Fi از دیوارها نشت نمی کند، که می تواند امنیت را بهبود بخشد.

در حال حاضر، محصولات زیادی وجود ندارد که از استاندارد جدید Li-Fi پشتیبانی کنند. اولین دستگاهی که از آن پشتیبانی می کند – Light Antenna ONE – فقط در سال جاری معرفی شد. اگرچه هنوز هیچ ابزار تجاری منتشر نشده است، اما وعده Li-Fi امیدوار کننده است.

طبق گزارش ها، Li-Fi دارای سرعت 224 گیگابایت در ثانیه است، در حالی که انتظار می رود وای فای 7 دارای سرعت متوسط ​​40 گیگابیت در ثانیه باشد. نرخ انتقال با این سرعت برای چیزهایی مانند بازی یا VR/AR بسیار سودمند خواهد بود.

در حالی که پتانسیل Li-Fi هیجان انگیز است، مهم است که در حال حاضر روی زمین بمانید. با توجه به نوپا بودن این فناوری، مشخص نیست که چه نکات منفی می تواند با این فناوری همراه باشد. ناگفته نماند نبرد سختی که در متقاعد کردن مردم برای تغییر وای فای خواهد داشت. اما انتشار استاندارد جدید IEEE 802.11bb یک گام بزرگ رو به جلو است.

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *