EIS در مقابل OIS: کدام تثبیت بهتر است و چرا؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

با مجله هشت پیک با مقاله ی EIS در مقابل OIS: کدام تثبیت بهتر است و چرا؟ همراه ما باشید

هنگامی که صحبت از عکاسی و برداری به میان می آید، ثابت نگه داشتن دست ها هنگام ثبت یک صحنه از اهمیت بالایی برخوردار است. در غیر این صورت، ممکن است با یک تصویر تار یا یک ویدیوی پریشان مواجه شوید. در حالی که می‌توانیم تمام تلاش خود را برای ثابت ماندن انجام دهیم، اما در پایان روز انسان هستیم، بنابراین ممکن است در نهایت کمی حرکت کنیم. برای مقابله با چنین حرکاتی هنگام عکسبرداری، دوربین ها از روش های مختلف تثبیت استفاده می کنند. دو روش اصلی رایج در دوربین‌های اختصاصی و تلفن‌های هوشمند، تثبیت‌کننده تصویر اپتیکال و تثبیت‌کننده الکترونیکی تصویر هستند.

 

EIS_vs_OIS_Which_Stabilization_Is_Better_and_Why

OIS به حرکت دادن لنز دوربین برای جبران هرگونه حرکت خارجی متکی است. از سوی دیگر، EIS برای نفی لرزش ها و لرزش ها به الگوریتم های نرم افزاری متکی است. در حالی که هر دو روش موثری برای تثبیت هستند، ممکن است اغلب تعجب کنید که کدام یک دست برتر را دارد. این دقیقاً همان چیزی است که ما سعی خواهیم کرد با کمک این مقایسه EIS در مقابل OIS در دنیای تثبیت دوربین گوشی به آن پاسخ دهیم.

تثبیت تصویر چیست؟

فرض کنید در یک کنسرت موسیقی هستید و می خواهید ویدیویی از مجری ضبط کنید. در چنین شرایطی، شما در یک مکان ثابت ایستاده یا نشسته اید و دوربین گوشی خود را در دست گرفته اید تا عملکرد را ضبط کنید. در چنین شرایطی، تلفن شما عمدتاً ثابت می ماند زیرا شما در اطراف حرکت نمی کنید. نتیجه یک ویدیوی نسبتاً پایدار است.

از سوی دیگر، بیایید موقعیتی را در نظر بگیریم که در آن شما در حال راه رفتن هستید و فرزندتان جلوی شما راه می‌رود. ممکن است بخواهید گوشی خود را بیرون بیاورید و لحظه ای را با فرزندتان ضبط کنید. در این شرایط، از زمانی که در حال راه رفتن هستید، ثبات ندارید. از این رو، سناریو با سناریوی کنسرتی که در آن ساکن هستید، یکسان نیست. بنابراین، ویدیویی که می‌گیرید ممکن است لرزان باشد.

تثبیت روشن_خاموشتثبیت روشن_خاموش

با این حال، هیچ کس دوست ندارد ویدیوهای لرزان را ببیند. آنها به طور کلی کیفیت بدی دارند و هیچ لایکی برای شما در شبکه های اجتماعی نمی گیرند. برای مقابله با این مشکل، سازندگان گوشی‌های هوشمند ویژگی‌هایی مانند EIS و OIS را در اختیار دارند. در حالی که آنها مطمئناً هیچ طلسم جادویی نیستند که بتواند لرزش ها را از ویدیوها حذف کند، آنها کار بسیار خوبی برای جذاب تر کردن عکس ها و ویدیوهای شما انجام می دهند.

اکنون ممکن است تعجب کنید – اگر هر دوی آنها یک کار را انجام می دهند، پس چرا ما نمی توانیم فقط EIS یا OIS داشته باشیم؟ چرا دو روش مختلف برای تثبیت عکس ها و فیلم ها وجود دارد؟ و اگر آنها متفاوت هستند، کدام یک موثرتر است؟ بیایید در هر دو فناوری عمیق‌تر کاوش کنیم تا ببینیم کدام یک از این دو برای لرزش‌گیر تصویر بهترین است.

EIS چیست؟

تثبیت کننده تصویر الکترونیکی یا EIS در درجه اول برای تثبیت فیلم ها استفاده می شود. از یک سری الگوریتم برای تعیین لرزش و لرزش در یک ویدیو استفاده می کند. سپس با جادوی نرم افزار این اختلالات را از بین می برد. EIS با برش دادن به یک ویدیو کار می کند – در نتیجه لرزش ها و تکان ها در گوشه های کادر را از بین می برد. اگر گوشی هوشمندی با EIS دارید، سعی کنید با فعال کردن EIS و سپس غیرفعال کردن آن، به حالت ویدیو بروید. در هر دو مورد متوجه تغییر میدان دید خواهید شد.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  آیا می توانم از درایو خارجی برای فیلمبرداری در آیفون استفاده کنم؟

سپس یک سری الگوریتم وجود دارد که ویدیو قبل از پردازش توسط ISP برای حذف لرزش ها و لرزش ها از آنها عبور می کند.

حالت عمل پایدار تصویر 2حالت عمل پایدار تصویر 2

بسیاری از تلفن‌های امروزی حتی «حالت فوق‌العاده ثابت» را ارائه می‌کنند – شبیه به «حالت اقدام» در دستگاه‌های هنگام ضبط ویدیو. اساساً، این حالت از EIS برای برش به قاب و حذف لرزش‌های لبه‌ها استفاده می‌کند – از این رو توهمی از یک ویدیوی پایدارتر ایجاد می‌کند. این حالت ها به طور پیش فرض برای ضبط فیلم با استفاده از دوربین فوق عریض هستند، بنابراین یک فریم بزرگتر برای مقابله وجود دارد. هرچه قاب بزرگتر باشد، منطقه برای برش و کاهش لرزش بیشتر است.

از آنجایی که EIS کاملاً مبتنی بر نرم افزار است، ممکن است گاهی اوقات با مشکلاتی روبرو شوید. برای مثال، ممکن است هنگام دویدن یا حرکت زیاد هنگام ضبط ویدیو، لبه‌های یک ویدیو ظاهری موج‌دار پیدا کنید. اما، وقتی به طرح بزرگ چیزها نگاه می کنید، EIS یک ویژگی عالی است که ویدیوهای ضبط شده در تلفن شما را لذت بخش تر و کمتر حواس پرتی می کند.

AIS چیست؟

AIS یا AI-Image Stabilization یک توسعه EIS است. این نام توسط برندهایی مانند هواوی و آنر برای بازاریابی الگوریتم EIS خود استفاده شد که از هوش مصنوعی برای تشخیص لکنت و لرزش در یک ویدیو برای حذف آنها استفاده می کرد.

OIS چیست؟

برخلاف EIS که برای تثبیت ویدیوها کاملاً به نرم افزار متکی است، تثبیت کننده تصویر نوری یا OIS از قطعات سخت افزاری اختصاصی برای دستیابی به نتیجه مشابه استفاده می کند. OIS از یک لنز دوربین شناور استفاده می کند که با کمک آهنربا در بالای سنسور قرار می گیرد. این کار برای این است که لنز بتواند آزادانه در محورهای متعدد حرکت کند.

جنبش OISجنبش OIS
تصویر: NMBTC

وقتی تلفن خود را در جهت خاصی حرکت می‌دهید یا تکان می‌دهید، ژیروسکوپ روی تلفن شما سیگنالی را به لنز می‌فرستد تا مسافتی معادل را حرکت دهد – اما در جهت مخالف. بنابراین، اگر هنگام کلیک کردن روی عکس، گوشی خود را کمی به سمت چپ حرکت دهید، لنز کمی به سمت راست حرکت می کند تا آن حرکت را جبران کند. با این کار لرزش/جلوگیری خنثی می‌شود و در نهایت با یک ضربه پایدار مواجه می‌شوید.

از آنجایی که لنز برای حرکت در اطراف آزاد است، ممکن است مشاهده کنید که در گوشی‌های هوشمند دارای OIS، تکان دادن شدید تلفن باعث ایجاد صدا می‌شود. این صدا چیزی نیست جز حرکت لنز برای جبران لرزش ها.

استفاده از OIS در عکاسی با نور کم

در حالی که EIS در درجه اول در تثبیت فیلم ها مفید است، OIS تضمین می کند که کادر شما در هنگام گرفتن عکس ثابت می ماند. این امر به ویژه در شرایط کم نور که برای گرفتن تصاویر با سرعت شاتر پایین تر باید ثابت باشد، صادق است.

هنگام عکاسی در شب، گوشی هوشمند شما نیاز به گرفتن نور بیشتری دارد تا صحنه را روشن کند. این کار با کاهش سرعت شاتر انجام می شود. به طور خلاصه، گوشی شما باید برای مدت طولانی تری در شب در مقایسه با عکس گرفتن در روز روشن ثابت نگه داشته شود. OIS به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که تلفن شما برای مدت طولانی تری ثابت می ماند با مقابله با ریز تکان های ناشی از حرکات دست شما.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  10 کلاهبرداری رایج در بازار فیس بوک و نحوه جلوگیری از آنها
حالت عمل پایدار تصویر 1حالت عمل پایدار تصویر 1

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی دارای یک حالت شب اختصاصی برای عکاسی در نور کم هستند. این حالت شبانه از الگوریتم‌های انباشته برای کلیک روی چند عکس با سطوح نوردهی مختلف استفاده می‌کند. بنابراین، برای کلیک بر روی چند عکس، باید تلفن خود را برای مدت طولانی ثابت نگه دارید. باز هم اینجاست که OIS وارد عمل می شود.

تثبیت شیفت سنسور

هنگام صحبت در مورد OIS، لازم است به نوعی از تثبیت‌کننده‌هایی که اپل در جدیدترین آیفون‌ها استفاده می‌کند، اشاره کنیم – Sensor-Shift Stabilization. این بسط چیزی است که در دوربین‌های DSLR یا سایر دوربین‌های تمام عیار می‌یابیم و بیشتر به عنوان IBIS یا تثبیت‌کننده تصویر درون بدن شناخته می‌شود.

تغییر سنسورتغییر سنسور

برخلاف OIS که در آن لنز بالای سنسور برای جبران حرکات حرکت می‌کند، سنسور دوربین خودش حرکت می‌کند تا لرزش‌ها و لرزش‌ها را در سنسور-Shift Stabilization حذف کند. این روش حتی پیچیده‌تر برای تثبیت عکس‌ها و ویدیوها است. اما، از آنجایی که تثبیت تغییر سنسور به فضای فیزیکی بیشتری نیاز دارد و در مقایسه با OIS، پیچیدگی‌های مهندسی بیشتری را شامل می‌شود، چندان پیشرفت نکرده است.

EIS در مقابل OIS: تفاوت های کلیدی

مهم است که توجه داشته باشید که OIS نقش مهمی در اطمینان از اینکه عکس‌های شما تار یا لرزان به نظر نمی‌رسند ایفا می‌کند – به خصوص در شب. با محبوبیت روزافزون دوربین‌های زوم و تله‌فوتو در گوشی‌های هوشمند اخیر، OIS نقش مهمی در تضمین پایداری پیش‌نمایش بزرگ‌نمایی شده از این دوربین‌ها دارد. این به کادربندی عکس شما و کلیک کردن روی یک تصویر پایدار کمک می کند. بدون OIS، کلیک کردن روی عکس 5X یا 10X با استفاده از تلفن بسیار دشوار خواهد بود.

eis توضیح دادeis توضیح داد
تصویر: TDK

نقش EIS اغلب دست کم گرفته می شود زیرا اکثر مصرف کنندگان معتقدند OIS مسئول ویدیوهای پایدار است. در حالی که OIS به پایدار کردن ویدیوها کمک می کند، این EIS است که بیشتر کارهای سنگین را انجام می دهد. در واقع، ترکیب OIS و EIS که به صورت پشت سر هم کار می کنند، بهترین ترکیبی است که می توانید در تلفن هوشمند پیدا کنید.

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین این دو پروتکل کیفیت تصویر است. از آنجایی که EIS در یک ویدیو برش داده می شود، منجر به کاهش جزئی کیفیت تصویر می شود. چنین اشکالی با OIS وجود ندارد.

EIS در مقابل OIS: کدام تثبیت برای شما بهترین است؟

در این مرحله، باید برای شما روشن باشد که هیچ شکل «بهتر» از تثبیت وجود ندارد. هر دو EIS و OIS به روش های خاص خود مفید هستند. نیازی به گفتن نیست که داشتن هر دوی آنها در گوشی هوشمند خود یک امتیاز است زیرا از بهترین های هر دو دنیا مطمئن هستید. اگر باز هم مجبور به انتخاب یک «برنده» باشیم، OIS همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم، زیرا از سخت افزار برای کاهش لرزش هنگام گرفتن عکس استفاده می کند – به خصوص در صحنه های کم نور.

دقیقاً به همین دلیل است که OIS برای تلفن های کمی بالاتر رزرو شده است. از سوی دیگر، EIS در حال حاضر بخشی از اکثر تلفن های میان رده نیز است زیرا به سخت افزار اختصاصی نیاز ندارد. اما مزایای خود را دارد زیرا تثبیت بسیار بهتری برای ویدیوها ارائه می دهد. بنابراین اگر یک عکاس مشتاق یا تولیدکننده محتوا هستید، مطمئن شوید که تلفن هوشمند بعدی شما دارای OIS، EIS یا هر دو است زیرا به شما کمک می‌کنند عکس‌ها و فیلم‌های بهتری بگیرید.

امیدواریم از این مقاله EIS در مقابل OIS: کدام تثبیت بهتر است و چرا؟ مجله هشت پیک نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات ، ما را مجله 8pic همراهی کنید

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/GAyBCm
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *