Android 14 اکنون در نسخه بتا عمومی برای گوشی های گوگل

زمان مطالعه: 4 دقیقه

با مجله هشت پیک با مقاله ی Android 14 Now in Public Beta for Google Phones همراه ما باشید

انتظار می رود سیستم عامل جدید برای چند ماه در نسخه بتا باشد. برخی از کاربران پیکسل اکنون می توانند با اندروید 14 آزمایش کنند.

یک تلفن هوشمند با چندین برنامه نمایش داده می شود.  پس‌زمینه تلفن شبیه یک آسمان شب و یک خیابان رنگارنگ و روشن است.  این تصویر در پس زمینه تصویر نیز قابل مشاهده است.
تصویر: Pixabay

اولین نسخه از چندین نسخه بتای عمومی برنامه ریزی شده برای Android 14، سیستم عامل آینده برای تلفن های گوگل، برای توسعه دهندگان و کاربران اولیه با گوشی های Pixel منتخب آغاز شده است.

پرش به:

آیا اندروید 14 در حال حاضر موجود است؟

طبق جدول زمانی برنامه، اندروید 14 تا اواخر تابستان 2023 به صورت بتا در دسترس است ( شکل A ).

شکل A 

یک جدول زمانی بصری چرخه توسعه و انتشار مورد انتظار اندروید را برای اندروید 14 نشان می دهد.
این جدول زمانی چرخه توسعه مورد انتظار برای Android 14 را نشان می دهد. تصویر: Google LLC

اطلاعات بیشتر درباره Android 14 و مراحل بعدی آزمایش بتا ممکن است در Google I/O 2023 که در تاریخ 10 می برگزار می‌شود، اعلام شود. در حال حاضر، می‌دانیم که شامل راه‌های جدیدی برای توسعه‌دهندگان است تا نحوه تعامل کاربران با برنامه‌هایشان را سفارشی کنند.

چه کسی می تواند به اندروید 14 بتا دسترسی داشته باشد؟

توسعه‌دهندگان و سایر کاربران اولیه می‌توانند برای نسخه بتا در اینجا ثبت‌نام کنند و از این فرم برای ارسال بازخورد به Android استفاده کنند. سیستم‌عامل‌هایی که در مرحله اولیه بتا قرار دارند، عمدتاً به منظور اجازه دادن به توسعه‌دهندگان آزمایش می‌شوند که آیا برنامه‌هایشان همچنان با آن کار می‌کنند یا خیر. با این حال، علاقمندان ممکن است بخواهند نگاهی اولیه به نسخه جدید نیز داشته باشند – احتمالاً هنوز برخی از اشکالات وجود دارد که باید برطرف شوند.

برک در یک پست وبلاگ توسعه دهندگان اندروید گفت: «ما در بهبود ویژگی‌ها و پایداری اندروید 14 پیشرفت مداومی داشته‌ایم، و زمان آن فرا رسیده است که این تجربه را هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای کسانی که زودتر به کار می‌گیرند باز کنیم.

کدام گوشی ها با اندروید 14 بتا کار می کنند؟

Android 14 Beta 1 با گوشی های زیر کار می کند:

  • Pixel 4a (5G)
  • پیکسل 5 و 5a
  • پیکسل 6 و 6 پرو
  • پیکسل 6a
  • پیکسل 7 و 7 پرو

چه چیزی در اندروید 14 جدید است؟

در اعلامیه اندروید 14 بتا 1، دیو برک، معاون مهندسی اندروید در گوگل، اشاره کرد که این سیستم عامل با در نظر گرفتن تبلت ها و فاکتورهای شکل تاشو برای انعطاف بیشتر در انواع دستگاه ها طراحی شده است.

نسخه بتا چندین ویژگی جدید دیگر را که با اندروید 14 عرضه می‌شوند نشان می‌دهد. هیچ‌کدام از آنها سیستم‌عامل را در سطح اساسی تغییر نمی‌دهند، اما برخی از تغییرات کیفیت زندگی را ارائه می‌دهند.

پیکان عقب

بیشتر تغییرات ایجاد شده در رابط کاربری سیستم اندروید جنبه زیبایی دارد. اندروید یک پیکان عقب برجسته‌تر اضافه کرده است که به کاربران کمک می‌کند تا درک بهتری از نحوه بازگشت به یک مرحله در هنگام استفاده از یک برنامه داشته باشند. علاوه بر این، رنگ پیکان مطابق با کاغذ دیواری یا تم دستگاه طراحی شده است.

اقدامات سفارشی

توسعه دهندگان می توانند اقدامات سفارشی را به اشتراک گذاری سیستم خود اضافه کنند ( شکل B ). سازندگان برنامه به «ویژگی‌های گرافیکی جدید»، به‌ویژه Path API برای گرافیک‌های برداری، دسترسی خواهند داشت.

شکل B

نمونه ای از نحوه سفارشی سازی اشتراک Android با نسخه بتا اندروید 14.
این تصویر اشتراک‌گذاری اصلاح شده اندروید را نشان می‌دهد که می‌تواند برای هر برنامه سفارشی شود. تصویر: Google LLC

تنظیمات زبان هر برنامه

Android 14 تنظیمات زبان هر برنامه را ارائه می دهد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد مجموعه زبان های نمایش داده شده در لیست زبان تنظیمات Android را برای هر برنامه سفارشی کنند. سپس ویرایشگرهای روش ورودی می توانند زبان رابط کاربری برنامه فعلی را شناسایی کرده و از آن زبان برای مطابقت استفاده کنند.

یکی دیگر از ترفندهای زبانی جالب از Grammatical Inflection API است که برای کاربرانی که به زبان هایی صحبت می کنند که دارای جنسیت دستوری هستند، پشتیبانی می کند.

تنظیمات حریم خصوصی جدید

اندروید 14 بتا 1 همچنین تنظیمات حریم خصوصی جدیدی را که گوگل قبلاً اعلام کرده بود ارائه می دهد. برنامه‌نویسان می‌توانند از ویژگی accessibilityDataSensitive برای جداسازی داده‌های کاربر خاص، مانند اطلاعات شخصی، از همه برنامه‌ها به جز سرویس‌های دسترس‌پذیری استفاده کنند. به عنوان مثال، این می تواند یک لایه حفاظتی اضافی برای اطلاعات پزشکی ایجاد کند یا از استفاده تصادفی اطلاعات پرداخت در یک برنامه غیرمجاز جلوگیری کند.

ببینید: این بدافزار اندرویدی برنامه های مالی را هدف قرار می دهد. 

سایر تغییرات امنیتی

کاربران اندروید 14 اکنون می‌توانند اعلان‌ها را رد کنند، حتی اگر برنامه‌ای یک اعلان را به‌عنوان غیرقابل رد کردن علامت‌گذاری کند. بعلاوه، کاربران می توانند به برنامه هایی که از آنها می خواهند به کتابخانه های عکس و ویدیو متصل شوند، دسترسی جزئی بدهند. این بدان معناست که توسعه‌دهنده برنامه می‌تواند مشخص کند که برنامه او فقط به عکس‌ها و ویدیوهایی که کاربر انتخاب می‌کند دسترسی داشته باشد.

لیست کامل تغییرات را می توان در سایت توسعه دهندگان اندروید مشاهده کرد. API های سازمانی و سایر ویژگی ها نیز در آنجا برجسته شده اند.

امیدواریم از این مقاله مجله هشت پیک نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات باعث دلگرمی مجموعه مجله 8pic باشید

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *