آموزش کیوبیس فصل پانزدهم قسمت اول : صدای فراگیر Surrund Sound

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

صدای فراگیر Surrund Sound

صدای فراگیر در واقع یک اسم مشترک و رایج  برای انواع تکنیکهایی است که صدا را برای شنونده پخش می کنند . در شرایطی که تکنیک قدیمی استریو فقط شامل دو موقعیت چپ و راست می باشد ، تکنیکهای صدای فراگیر به شما امکان می دهند تا منابع صوتی را در موقعیتهای متفاوت و گوناگون نسبت به شنونده قرار دهید . تفاوت اصلی بین تکنیکهای مختلف صدای فراگیر به دو عامل است .

  • تعداد و تنظیمات بلندگوها
  • فرمت کدبندی نهایی صداها

موضوع صدای فراگیر و تکنیکهای آن بسیار گسترده و عمیق است . در این درس هدف ما تشریح کامل صدای فراگیر نیست و فقط می خواهیم روشهای پیاده سازی این تکنیکها در Cubase را بیاموزید .

برنامه Cubase ویژگیهای صدای فراگیر را با فرمتهای گوناگون در اختیار شما قرار می دهد . همه کانالهای صوتی و گذرگاهها در محیط Cubase می توانند از تنظیمات چند بلندگویی ( شامل حداکثر 6 بلندگو ) استفاده نمایند . یک کانال انفرادی موجود در پنجره میکسر می تواند شامل میکسهای فراگیر  یا فقط شامل یک بلندگوی تکی باشد .

کانال صوتی موجود در پروژه را می توانید به کانالهای صدای فراگیر هدایت نمایید . همچنین عملیات Surrund Sound در پنجره میکسر به شما امکان می دهد تا کانالهای  مربوط به صدای فراگیر را بروش گرافیکی تنظیم نمایید . در Cubase به سادگی از برنامه های افزودنی با ویژگی صدای فراگیر استفاده می کنیم . در برنامه Cubase sx از طریق تغییر گذرگاههای ورودی و خروجی به فرمت مناسب صدای فراگیر می توانید از امکانات صدای فراگیر استفاده نمایید . همچنین مشخص می کنید که کدام گذرگاههای ورودی از کدام کانالها تغذیه شوند . این کار را در پنجره vst connections انجام می دهید .

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  آموزش کیوبیس بخش هفتم از فصل اول : مدیریت پروژه و فایل ها

برای پیاده سازی و استفاده از امکانات صدای فراگیر در Cubase به امکانات سخت افزاری زیر نیاز دارید :

  • یک کارت صوت با تعداد خورجی ، ورودی مناسب ( بیشتر از دو ورودی و خروجی )
  • تعداد مناسب بلندگو /  آمپلی فایر

 

حاصل یک میکس به روش Surround در  cubase یا یک صدای چند کاناله است که از طریق گذرگاه خروجی Surround به بلندگوها ارسال می شوند . یا یک فایل صوتی ذخیره شده در هارد دیسک کامپیوتر است  . میکسهای انجام شده بروش  Surround در  cubase را می توانید بروش یک فایل برای هر کانال صوتی یا بروش یک فایل شامل همه کانالهای صوتی از برنامه خارج نمایید .

 

 

” ادامه دارد “

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *