8 راه برای تشخیص اینکه آیا یک تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر

زمان مطالعه: 10 دقیقه

با مجله هشت پیک با مقاله ی 8 راه برای تشخیص اینکه آیا یک تصویر توسط تولید شده است یا خیر همراه ما باشید

با ظهور فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی، ایجاد تصاویر واقعی در دسترس‌تر شده است و خطوط بین آنچه واقعی است و آنچه توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود محو می‌شود. با این حال، این ما را به تعجب وا می دارد که آیا چیزها اصیل و منحصر به فرد هستند. در این مقاله، شما را راهنمایی می‌کنیم که بفهمید آیا یک تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر.

 

چگونه تشخیص دهیم که یک تصویر با هوش مصنوعی تولید شده است؟

پیشرفت مدل های قدرتمند تولید کننده تصویر مانند Dall-E 2، Midjourney، Gemini و سایرین منجر به سیل تصاویر مصنوعی شده است که واقعی به نظر می رسند. این تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی اغلب با عکس های معتبر یکسان به نظر می رسند. بنابراین، به پایین بروید و یاد بگیرید که چگونه تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را تشخیص دهید.

یکی از مراحل اولیه در تشخیص یک تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی قبل از بررسی خود تصویر، بررسی عنوان، توضیحات و نظرات آن است. سازندگانی که از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می‌کنند اغلب مستقیماً اعلام می‌کنند که تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است. آنها همچنین ممکن است ابزارهایی را که استفاده کرده اند فهرست کنند (مانند DALL-E، Midjourney، Stable Diffusion).

عنوان و توضیحات تصویر را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا تصویری با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیرعنوان و توضیحات تصویر را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا تصویری با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر

علاوه بر این، می‌توانید هشتگ‌های یک تصویر را نیز بررسی کنید، زیرا کاربران خاصی دوست دارند #AIimage #AIgenerated یا چیزی شبیه به آن را بیان کنند. همچنین می توانید به دنبال هشتگ برای نام ابزارهایی مانند #Dalle2، #Midjourney، #GoogleGemini و موارد دیگر باشید.

تجزیه و تحلیل نظرات برای شناسایی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعیتجزیه و تحلیل نظرات برای شناسایی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

یکی دیگر از موارد سریع این است که نظرات روی تصویر را بررسی کنید. اگر بحثی پر جنب و جوش در مورد اصالت یک تصویر مطرح شود، به احتمال زیاد از هوش مصنوعی سرچشمه گرفته است. شاخص‌ها ممکن است شامل نظراتی باشند که تغییر عکس را زیر سوال می‌برند یا حسی از دره عجیب و غریب را بیان می‌کنند، جایی که این تصور وجود دارد که چیزی در مورد یک انسان اشتباه است.

همچنین بخوانید: نحوه تولید تصاویر هوش مصنوعی با Google Gemini

روش 2: به دنبال واترمارک بگردید

روش دیگر برای تشخیص تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، بررسی واترمارک ها یا امضاهای ظریفی است که توسط برخی تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی، مانند مربع های پنج رنگ DALL-E 2 باقی مانده است. توجه دقیق به لبه ها و گوشه های تصویر بسیار مهم است، زیرا هوش مصنوعی. ژنراتورها اغلب واترمارک های کوچک، آرم ها یا رشته های متنی را در این قسمت ها قرار می دهند.

به دنبال واترمارک برای شناسایی تصویر هوش مصنوعی باشیدبه دنبال واترمارک برای شناسایی تصویر هوش مصنوعی باشید

برای شناسایی واترمارک های بالقوه، می توانید با دقت روی بخش های مختلف تصویر زوم کنید. متن یا نمادهای ظریف ممکن است با بررسی دقیق تر نمایان شوند و حضور یک تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را آشکار کنند.

علاوه بر این، شایان ذکر است که بسیاری از تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی از پلتفرم‌های آنلاین و وب‌سایت‌های تصاویر استوک نشات می‌گیرند که معمولاً برای محافظت از محتوای خود واترمارک اضافه می‌کنند. بنابراین، عدم وجود واترمارک می تواند به عنوان یک نشانگر واضح از تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی باشد. عکس های قانونی از عکاسان یا ارائه دهندگان تصاویر سهام معمولاً شامل واترمارک های قابل مشاهده برای محافظت از مالکیت معنوی هستند.

به عنوان مثال، اگر در پلتفرمی که عکاسان معمولاً کارشان را واترمارک می‌کنند، با تصویری جذاب و بدون واترمارک مواجه می‌شوید، ممکن است توسط هوش مصنوعی ایجاد شده باشد. این امر به ویژه هنگام مرور رسانه های اجتماعی یا پلتفرم های اشتراک گذاری تصویر، که در آن سازندگان محتوای اصلی تصاویر خود را علامت گذاری می کنند، مرتبط می شود.

با این حال، باید به طور فعال موقعیت هایی را در نظر گرفت که در آن افراد ممکن است واترمارک را دستکاری کنند. افراد ممکن است درگیر برش، محو کردن یا استفاده از ابزارهای آنلاین برای حذف واترمارک باشند. در چنین مواردی، کیفیت تصویر به خطر افتاده با مشاهده آشکار می شود.

همچنین بخوانید: چگونه تصاویر Dall-E 2 را بدون واترمارک ذخیره کنیم

روش 3: تجزیه و تحلیل پیکسل ها

یک رویکرد فنی تر برای تشخیص اینکه آیا یک تصویر با هوش مصنوعی تولید شده است می تواند تجزیه و تحلیل دقیق پیکسل باشد. تصاویر هوش مصنوعی گاهی اوقات با ناهماهنگی های ظریف در سطح پیکسل تولید می شوند که به صورت اعوجاج های بلوکی یا الگوهای غیرطبیعی، به ویژه در اطراف لبه ها و در مناطقی با جزئیات بالا ظاهر می شوند.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  دانلود اپلیکیشن اپرا Opera برای اندروید + اپرا مینی Opera

این بی‌نظمی‌ها از چالش‌های الگوریتم‌های هوش مصنوعی در ایجاد انتقال‌های بدون درز ناشی می‌شوند که منجر به مصنوعات قابل توجه می‌شود. در حالی که تناقضات همیشه در یک نگاه آشکار نیستند، وقتی بزرگنمایی می کنید و به دنبال این جزئیات می گردید، می توانید متوجه آنها شوید.

پیکسل ها را برای تشخیص تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می کندپیکسل ها را برای تشخیص تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می کند

علاوه بر این، می توان سطوح نویز غیرمعمول را، به ویژه در مناطقی با رنگ های ثابت یا گرادیان، به عنوان شاخص دیگری برای شناسایی تصویر هوش مصنوعی در نظر گرفت. در مقایسه با ظاهر نرم‌تر عکس‌های طبیعی، این نویز ممکن است به‌عنوان یک برداشت بیش از حد سنگ‌ریزه یا بافتی به نظر برسد.

علاوه بر این، برخلاف عکس‌های سنتی که توسط دوربین‌ها گرفته می‌شود، که به طور طبیعی نویز، نقص و بی‌نظمی را نشان می‌دهند، هوش مصنوعی در تلاش است تا این تفاوت‌ها را تکرار کند. بنابراین، اگر تصویری بیش از حد واضح، بی عیب یا بدون نقص به نظر برسد، ممکن است با استفاده از ابزار هوش مصنوعی ایجاد شود.

عکس سنتی گرفته شده توسط دوربینعکس سنتی که توسط دوربین گرفته شده است

به عنوان مثال، یک تصویر منظره فاقد تغییرات یا نویز در سطح پیکسل می تواند نشان دهنده منشأ تولید شده توسط رایانه باشد. عکس‌های واقعی از دنیای واقعی اغلب عیوب عواملی مانند شرایط نور، محدودیت‌های دوربین یا تأثیرات محیطی را در خود جای می‌دهند که تقلید متقاعدکننده‌ای از آن‌ها توسط هوش مصنوعی دشوار است.

توجه داشته باشید: این روش ممکن است به همان اندازه مؤثر نباشد که به راحتی می توانید یک درخواست بنویسید و از هوش مصنوعی بخواهید یک تصویر پیکسلی ایجاد کند.

همچنین بخوانید: چگونه یک تصویر را در و macOS ارتقا دهیم

روش 4: ناهنجاری های پس زمینه

جزئیات پس‌زمینه در یک تصویر چیز دیگری است که باید به آن توجه زیادی کرد، زیرا هوش مصنوعی ممکن است برای ایجاد پس‌زمینه‌های واقعی تلاش کند و منجر به ناهنجاری‌های قابل‌توجه شود. می‌توانید پس‌زمینه تصویر را برای چیزهایی که عجیب به نظر می‌رسند، مانند سایه‌های عجیب و غریب یا چیزهایی که با قسمت اصلی تصویر مطابقت ندارند، بررسی کنید.

ناهنجاری‌های پس‌زمینه را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا تصویری با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیرناهنجاری‌های پس‌زمینه را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا تصویری با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر

این در صحنه‌های پیچیده‌ای که ممکن است هوش مصنوعی در واقعی‌شدن پس‌زمینه مشکل داشته باشد، بیشتر قابل توجه است. برای مثال به تصویر بالا نگاه دقیق تری بیندازید. آیا به دو قلاب روی سقف توجه کرده اید؟ این یک جزئیات عجیب برای یک اتاق با دکوراسیون خوب است. اکثر سقف ها دارای فن، چراغ یا اصلاً هیچ نیستند. این عجیب و غریب نشان می دهد که تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است.

روش 5: متن ناخوانا یا غلط املایی

یکی دیگر از نشانه‌های آشکار تصویری که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود، وجود متن ناخوانا یا غلط املایی است. علیرغم پیشرفت‌هایشان، ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید متن منسجم و دقیق درون تصاویر تلاش می‌کنند. اگر متن تحریف شده به نظر می رسد، با زمینه تصویر مطابقت ندارد، یا دارای اشتباهات املایی مکرر است، می تواند سرنخی از این باشد که تصویر به طور مصنوعی ایجاد شده است.

متن ناخوانا یا غلط املایی را بررسی کنید تا بررسی کنید که آیا عکسی با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیرمتن ناخوانا یا غلط املایی را بررسی کنید تا بررسی کنید که آیا عکسی با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر

الگوریتم های هوش مصنوعی همچنین با فاصله گذاری مناسب بین حروف و کلمات مشکل دارند و مستعد اشتباهات تایپی یا غلط املایی هستند. اگر تصویری را مشاهده کردید که دارای یک تابلوی خیابان با متن تحریف شده یا بی معنی است، مطمئن باشید که تصویر با استفاده از ابزار هوش مصنوعی ایجاد شده است.

عکس‌های واقعی معمولاً دارای متن خوانا هستند که با محیط اطراف هماهنگ است و اعوجاج‌های غیرعادی نشان نمی‌دهد، زیرا آنها چیزی را که ثبت شده منعکس می‌کنند.

روش 6: سبک لباس

به طور شگفت انگیزی، سبک لباس می تواند یک شاخص مفید برای تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی باشد. در حالی که مجموعه داده های عظیم ابزارهای هوش مصنوعی را آموزش داده اند، آنها اغلب در درک جزئیات پیچیده و منطق ساختاری طراحی لباس با چالش هایی مواجه می شوند.

لباس غیرمعمول می تواند به شناسایی تصویر هوش مصنوعی کمک کندلباس غیرمعمول می تواند به شناسایی تصویر هوش مصنوعی کمک کند

ممکن است متوجه چین‌های غیر طبیعی پارچه، درزهای غیرممکن یا جیب‌ها و دکمه‌های عجیب و غریب شوید. به عنوان مثال، یک پیراهن تولید شده توسط هوش مصنوعی ممکن است یک آستین آن به طور قابل توجهی گشادتر از دیگری باشد یا دکمه های آن به طرز عجیبی دوخته شده باشد.

علاوه بر این، ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند در درک روند مد و روش‌های ظریف تعامل لباس با بدن انسان مشکل داشته باشند. تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی ممکن است دارای لباس هایی با برش های قدیمی، ترکیب پارچه های عجیب و غریب یا حس کلی عناصر نامتجانس باشند.

تصویر را برای لباس های عجیب و غریب بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا تصویری با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیرتصویر را برای لباس های عجیب و غریب بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا تصویری با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر

فردی را در نظر بگیرید که یک لباس قدیمی به سبک ویکتوریایی با کفش های اسپرت مدرن یا یک کت و شلوار تجاری رسمی که با یک کفش ورزشی نئون همخوانی ندارد، بپوشد. این ترکیب غیرمعمول لباس ها می تواند نشان دهد که این تصاویر با کمک هوش مصنوعی ایجاد شده اند.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  نحوه دریافت رایگان GPT-4 — ابزار 20 دلاری در ماه را با 0 دلار دریافت کنید

همچنین بخوانید: چگونه از Dall-E 2 برای تولید تصاویر رایگان استفاده کنیم

فقدان ابرداده دقیق یا اطلاعات عمومی می‌تواند نشان دهد که این تصویر نتیجه یک دوربین فیزیکی نیست که یک صحنه را ثبت می‌کند، بلکه محصول هوش مصنوعی است. Metadata به داده های همراه در یک فایل تصویری اشاره دارد. این شامل اطلاعاتی مانند دوربین مورد استفاده، تاریخ، زمان، گاهی اوقات مکان و نرم افزار ویرایش است.

برای شناسایی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، متادیتا را بررسی کنیدبرای شناسایی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، متادیتا را بررسی کنید

تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی گاهی اوقات دارای ابرداده هستند یا ممکن است داده ها عجیب به نظر برسند. برای مثال، فیلد «نرم‌افزار» ممکن است به جای فتوشاپ یا چیزی مشابه، یک تولیدکننده هوش مصنوعی را فهرست کند. علاوه بر این، اکثر عکس های دیجیتال حداقل از طریق برخی ویرایش ها انجام می شود. یک تصویر با سابقه ویرایش صفر ممکن است مشکوک باشد، زیرا این غیرعادی است، به خصوص برای عکاسی حرفه ای.

در اینجا برخی از مواردی است که باید در فراداده بررسی کنید تا ببینید آیا یک عکس توسط هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر:

  • EXIF (فرمت فایل تصویری قابل تعویض) داده ها: داده های EXIF ​​را با استفاده از نرم افزار ویرایش عکس یا نمایشگرهای EXIF ​​آنلاین بررسی کنید. تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی ممکن است فاقد برخی از اطلاعات معمولی دوربین و لنز باشند که در یک عکس دوربین واقعی یافت می شود.
  • اطلاعات نرم افزار: به دنبال ذکر نرم افزار تولید تصویر در ابرداده باشید. برای مثال Created with DALL-E 2 یا Generated by Midjourney.
  • اعتبار محتوا: Adobe Photoshop و سرویس‌های مشابه شروع به ادغام Content Credentials، ابرداده‌هایی هستند که به طور خاص برای ردیابی تاریخچه ایجاد یک تصویر و شناسایی استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند.

برای سرعت بخشیدن به این فرآیند می توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید. این ابزارها می توانند کارایی تجزیه و تحلیل فراداده تصویر و شناسایی شاخص های بالقوه محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را افزایش دهند.

در اینجا نحوه استفاده از Metadata2go برای بررسی توضیحات تصویر آمده است:

مرحله 1: یک مرورگر وب راه اندازی کنید. به وب سایت Metadata2Go بروید و روی دکمه View Metadata کلیک کنید.

روی View Metadata کلیک کنیدروی View Metadata کلیک کنید

گام 2: تصویر را آپلود کنید و منتظر بمانید تا ابزار جزئیات تصویر را تجزیه و تحلیل و استخراج کند.

تصویر را آپلود کنیدتصویر را آپلود کنید

در نهایت، متن های غیر معمول را در توضیحات ارائه شده جستجو کنید.

به دنبال متون غیر معمول باشیدبه دنبال متون غیر معمول باشید

همچنین بخوانید: چگونه از ایجاد کننده تصویر Bing برای ایجاد تصاویر جالب هوش مصنوعی استفاده کنیم

روش 8: برنامه های شخص ثالث برای تشخیص تصویر هوش مصنوعی

استفاده از ابزارهای شخص ثالث می تواند راهی قدرتمند و در دسترس برای تشخیص دخالت هوش مصنوعی در یک تصویر باشد. پلتفرم ها و نرم افزارهای آنلاین مختلف به طور خاص برای تجزیه و تحلیل و شناسایی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی طراحی شده اند.

این ابزارها از الگوریتم‌های پیشرفته برای بررسی یک تصویر از نظر الگوها، ناسازگاری‌ها یا سایر ویژگی‌های مرتبط با ایجاد هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. برخی از ابزارهایی که به شما امکان می دهند بررسی کنید که آیا عکسی با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر، هستند

ما نحوه استفاده از هوش مصنوعی یا عدم استفاده از هوش مصنوعی را نشان خواهیم داد تا بفهمیم آیا یک تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است. دستورالعمل های ساده زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: یک مرورگر وب راه اندازی کنید و به وب سایت AI یا Not بروید.

گام 2: مطمئن شوید که در تب تصاویر هستید. یک تصویر آپلود کنید

یک تصویر را روی هوش مصنوعی آپلود کنید یا خیریک تصویر را روی هوش مصنوعی آپلود کنید یا خیر

مرحله 3: اکنون این ابزار تصویر را تجزیه و تحلیل می کند و خروجی را ارائه می دهد.

توجه داشته باشید: نتیجه ممکن است همیشه درست نباشد.

بررسی کنید که آیا تصویر با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیربررسی کنید که آیا تصویر با هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر

تصویر هوش مصنوعی شناسایی شد

در حالی که تشخیص قطعی اینکه آیا یک تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است می تواند چالش برانگیز باشد، چندین سرنخ وجود دارد. بررسی جزئیاتی مانند دست‌ها، چشم‌ها، پس‌زمینه و هر متنی در تصویر می‌تواند ناسازگاری‌های رایج در هنر هوش مصنوعی را آشکار کند. آیا راه های دیگری برای این کار کشف کرده اید؟ اجازه بدهید به ما در بخش نظرات و مطمئن شوید.

امیدواریم از این مقاله 8 راه برای تشخیص اینکه آیا یک تصویر توسط هوش مصنوعی تولید شده است یا خیر مجله هشت پیک نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات ، ما را در مجله 8pic همراهی کنید . همچنین سایت هشت پیک فضای رایگان برای آپلود عکس و آپلود فایل را در بخش آپلود سنتر برای شما مهیا کرده است و آماده ی میزبانی از فایلهای شماست . در بخش مجله نیز میتوانید همواره از به روزترین مقالات هشت پیک استفاده کنید

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/JdRLpF
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *