10 کلاهبرداری رایج در بازار فیس بوک و نحوه جلوگیری از آنها

زمان مطالعه: 8 دقیقه

با مجله هشت پیک با مقاله ی 10 کلاهبرداری رایج در بازار فیس بوک و نحوه جلوگیری از آنها همراه ما باشید

فیس بوک علاوه بر اینکه یک پلتفرم رسانه اجتماعی محبوب است، به لطف بازار فیس بوک مکانی عالی برای خرید و فروش چیزها نیز می باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که این پلتفرم عاری از کلاهبرداران است. مانند هر بازار آنلاین دیگری، Facebook Marketplace نیز کلاهبردارانی در پوست گوسفند دارد. اگر محتاط نباشید طعمه این کلاهبرداری ها خواهید شد.

کلاهبرداری در بازار فیس بوک

اگر از Facebook Marketplace استفاده می کنید یا قصد استفاده از آن را دارید، این راهنما برای شما مناسب است. ما کلاهبرداری های رایج در بازار فیس بوک و نحوه نجات خود را از قربانی شدن فهرست کرده ایم.

1. تأییدیه های پرداخت جعلی یا بازار فیس بوک Zelle Scam

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: اگر فروشنده هستید، کلاهبردار وانمود می کند که یک خریدار علاقه مند است و ادعا می کند که پرداخت را به صورت آنلاین انجام داده است، معمولاً از طریق پلتفرم هایی مانند Zelle، که برای پرداخت فقط به آدرس یا شماره تلفن فروشنده نیاز دارد. آنها ممکن است تصویری از تراکنش را نشان دهند یا یک آدرس ایمیل جعلی از Zelle ارسال کنند که انتقال پرداخت را ثابت کند.

ممکن است ایمیل از فروشنده بخواهد که حساب Zelle را برای دریافت هزینه ای ارتقا دهد یا به حساب Zelle تغییر دهد، که خریدار ادعا می کند آن را منتقل کرده است. به دنبال آن از شما بازپرداخت می خواهند. جدای از آن، آنها ممکن است با استفاده از روش هایی پرداخت کنند که با آن می توانند پس از دریافت محصول، اقدام را معکوس کنند. این شخص همچنین ممکن است وانمود کند که یک کارمند Zelle است که سعی در جمع آوری جزئیات حساب بانکی شما دارد.

نحوه پیشگیری: قبل از ارسال محصول، بررسی کنید که مبلغ را در حساب بانکی خود دریافت کرده اید. در حین کار، از خریدار بخواهید از طریق روش هایی که نمی توانند معامله را معکوس کنند، پرداخت کند.

2. ارز یا کالای تقلبی

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: خریدار شما را ملاقات می کند و حتی پول نقد را به شما پرداخت می کند. تنها چیزی که وجود دارد این است که ارز واقعی نخواهد بود. همین امر در مورد کالاهای تقلبی نیز صدق می کند که به عنوان اصلی نشان داده می شوند اما اولین یا دومین کپی از محصول خواهند بود.

نحوه پیشگیری: برای محافظت از خود در برابر ارزهای تقلبی، چک های خاصی را که توسط دولت تعیین می شود، دنبال کنید. در مورد کالا، تحقیق کاملی در مورد محصولی که دریافت می کنید انجام دهید. این به شما کمک می کند تا از اصل بودن یا نبودن محصول مطلع شوید.

همچنین بخوانید: نحوه بررسی اصل یا تقلبی بودن

3. اجاره یا ونمو کلاهبرداری

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: به غیر از خرید وسایل، می توانید آپارتمان یا اقلام اجاره ای نیز تهیه کنید. با این حال، اگر مراقب نباشید، ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرید. کلاهبرداران معمولاً یک لیست ایجاد می کنند و توجه یک مشتری بالقوه را به خود جلب می کنند.

با این حال، قبل از ملاقات و تأیید تصمیم شما، آنها از شما می خواهند که یک پیش پرداخت یا واریز برای تضمین معامله انجام دهید، معمولاً از حساب Venmo. این کلاهبرداران در صحبت های خود خوب عمل می کنند و می توانند باعث شوند که شما به آنها اعتماد کنید. پس از دریافت پول، آنها شما را مسدود می کنند و حتی ممکن است فهرست خود را از لیست خارج کنند.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  نحوه افزودن یا حذف برنامه ها از منوی 'Open With' در ویندوز

نحوه پیشگیری: بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری مانند این در فیس بوک مارکت این است که فقط پس از ملاقات و بررسی مکان یا مورد، پرداخت را انجام دهید.

4. کالاهای مسروقه

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: معمولاً در این کلاهبرداری، محصول را با قیمت نسبتاً ارزان دریافت می کنید، اما ممکن است یک کالای سرقتی باشد. اگر مسئولین متوجه شوند ممکن است دچار مشکل شوید.

نحوه پیشگیری: بپرسید آیا فروشنده سند مالکیت دارد یا خیر. اگر آنها صورتحساب یا فاکتور داشته باشند، می تواند به شما کمک کند بهتر تصمیم بگیرید.

5. کلاهبرداری های فیشینگ

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: اینها کلاهبرداری هایی هستند که با آنها سعی می کنند اطلاعات شما از جمله اطلاعات بانکی را بدزدند یا اطلاعات شما را به کلاهبرداران دیگر بفروشند. برای انجام این کلاهبرداری، آنها وب سایت های جعلی هدایا، پلتفرم های پرداخت یا حتی بازار فیس بوک را راه اندازی کردند. با باز کردن این لینک ها یا ارائه اطلاعات، داده ها و سایر اطلاعات ارزشمند شما هک می شوند.

جدای از این موارد، اگر فروشنده یا خریدار سعی می کند اطلاعات حساسی مانند رمز عبور، شماره تامین اجتماعی یا اطلاعات مالی مانند جزئیات حساب بانکی یا اطلاعات کارت بدهی یا اعتباری را درخواست کند، آن را با آنها به اشتراک نگذارید.

نحوه پیشگیری: اگر احساس کردید لینکی مشکوک است، آن را باز نکنید. معمولاً پیوندهای برندهای معتبر اغلب کوتاه هستند و به راحتی قابل درک خواهند بود. بررسی کنید که آیا اشتباهات املایی یا دستور زبان ضعیف در صفحه وب وجود دارد.

همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس‌هایی مانند Trustpilot، ضریب اعتماد وب‌سایت را بررسی کنید تا اعتبار وب‌سایت را بیابید. اگر فکر می کنید این وب سایت ها از شما کلاهبرداری کرده اند، سریع رمز عبور خود را تغییر دهید و از ویژگی هایی مانند احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید.

6. کلاهبرداری حمل و نقل

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: هنگامی که باور کردید محصول وجود دارد و پرداخت را انجام دادید، فرستنده آن را ارسال می کند، یا حداقل این چیزی است که آنها می گویند. پس از چند روز، تماس‌های جعلی از پلیس یا سایر مقامات دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه پیک شما به دلیل مشکلاتی نزد آنهاست و برای آزاد کردن آن باید پول پرداخت کنید.

کلاهبرداری در بازار فیس بوک 1کلاهبرداری در بازار فیس بوک 1

نحوه پیشگیری: اول از همه، هیچ محصولی در راه شما نیست. اگر قبلاً پرداختی انجام داده اید، کلاهبرداران آن را گرفته اند و بهترین راه حل این است که آنها را به مقامات گزارش دهید. برای جلوگیری از چنین شرایطی، از فرستنده بخواهید شماره پیگیری و فاکتور را ارسال کند.

با این کار متوجه خواهید شد که آیا پیکی ارسال کرده اند یا خیر. برای هیچ چیز اضافی به جز مبلغ اولیه توافق شده پرداخت نکنید.

7. اقلام معیوب، آسیب دیده یا متفاوت

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: یک محصول با کیفیت خوب را در فیس بوک مارکت نشان دهید، اما در هنگام تحویل آسیب یا ایراد دارد. گاهی اوقات، حتی ممکن است یک مورد کاملاً متفاوت دریافت کنید.

نحوه پیشگیری: به فروشنده مراجعه کنید و خودتان محصول را بررسی کنید. اگر نمی توانید، از آنها بخواهید ویدیویی از محصول را که تمام قسمت ها را پوشش می دهد، ارسال کنند. در حین کار، از آنها بخواهید که ویدیو را در مکانی با نور خوب بگیرند و چیزی در کادر قرار دهند تا به شما اطلاع دهد که ویدیو در آن روز گرفته شده است.

8. طعمه و سوئیچ

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: در حالی که به اندازه سایرین جدی نیست، این نیز یکی از کلاهبرداری های محبوب در بازار فیس بوک است. کلاهبرداران توجه شما را با یک کالای غیرمعمول با قیمت پایین جلب می کنند. با این حال، هنگامی که شما ابراز علاقه می کنید، آنها اشاره می کنند که محصول قبلا فروخته شده است یا در دسترس نیست. در عوض، آنها محصول مشابه دیگری را با قیمت بالاتر عرضه خواهند کرد.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  نحوه مسدود کردن پاسخ‌ها و نام‌گذاری‌های هرزنامه در X

نحوه پیشگیری: حتی برای یک محصول مشابه، بهتر است معامله را بیشتر نکنید. با این حال، اگر تصمیم به ادامه کار دارید، محتاط باشید.

9. کلاهبرداری با شماره تلفن

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: خریدار شماره تلفن شما را می خواهد تا مکالمه را از Marketplace به برنامه ک دیگری منتقل کند. به زودی، آن شخص از شما می خواهد که یک کد متنی را به اشتراک بگذارید تا ثابت کند که هستید واقعی. با این حال، دادن این کد (یا OTP) ممکن است منجر به تخلیه حساب های بانکی شما یا از دست دادن حساب ها و اطلاعات مهم شود.

کلاهبرداری با شماره تلفن 1کلاهبرداری با شماره تلفن 1

نحوه پیشگیری: از اشتراک گذاری کدهای مرتبط با حساب خود خودداری کنید. همچنین، اگر موافقید که خارج از بازار ارتباط برقرار کنید، همیشه از برنامه‌های متنی بدون شماره تلفن استفاده کنید.

10. ادعای بسته گمشده

در این کلاهبرداری چه اتفاقی می افتد: خریدار پس از پرداخت محصول را دریافت می کند اما ادعا می کند که دریافت نکرده است و سعی می کند وجه را پس بگیرد.

نحوه پیشگیری: هنگام ارسال کالا، اطمینان حاصل کنید که شماره حمل و نقل / پیگیری و فاکتور را همراه خود دارید. با این کار می توانید تایید کنید که بسته ارسال شده است. همچنین از محتویات داخل بسته و فرآیند بسته بندی عکس بگیرید تا مطمئن شوید که کالا را ارسال کرده اید.

نکات دیگر برای جلوگیری از کلاهبرداری در بازار فیس بوک

علاوه بر سایر نکات ذکر شده در بالا، در اینجا برخی از موارد رایج برای اطمینان از ایمنی شما در برابر این کلاهبرداری ها وجود دارد:

  • همیشه معاملات خیلی خوب و واقعی را زیر سوال ببرید: همه سعی می کنند چیزی را در بازار برای سود خوب بفروشند. بنابراین، هیچ کس وقت خود را برای فروش یک محصول با ضرر تلف نمی کند. بنابراین، همیشه با احتیاط به پیشنهادات خوب نزدیک شوید.
  • تاکتیک های فشار: کلاهبرداران می توانند وانمود کنند که از طریق مقامات یا از طریق خدمات پیک با شما تماس بگیرند. قبل از دادن هرگونه اطلاعات، بررسی کنید که آیا شماره در سایت رسمی شرکت موجود است یا خیر.
  • روش های پرداخت غیرمعمول: همیشه به روشی که با آن راحت هستید پایبند باشید و با هیچ روش پرداخت غیرعادی موافقت نکنید.
  • از تعامل با پروفایل های ناقص اجتناب کنید: بهتر است با یک خریدار/فروشنده با مشخصات خوب صحبت کنید. اگر مبهم به نظر می‌رسند، هر مکالمه دیگری را رها کنید.
  • از ملاقات به تنهایی یا در مکان های مشکوک خودداری کنید: در حالی که ملاقات حضوری یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کلاهبرداری در فیس بوک مارکت است، شما هنوز کاملاً از آنها رهایی ندارید. بنابراین، مطمئن شوید که به جای ملاقات به تنهایی، یک نفر را با خود بیاورید.

در حین استفاده از این پلتفرم، اگر کلاهبرداری هایی را در بازار فیس بوک مشاهده کردید، همیشه آنها را گزارش دهید. بنابراین، شما می توانید با جلوگیری از گرفتار شدن دیگران به آنها کمک کنید.

شکی نیست که کلاهبرداری های زیادی در فیس بوک وجود دارد. با این حال، می‌توانید با هوشیاری و دانستن اینکه با چه چیزی و با چه کسی تعامل دارید، از آنها اجتناب کنید. امیدواریم این راهنما با تمام اطلاعات ارائه شده مفید بوده باشد. اگر سوال دیگری دارید در نظرات با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله 10 کلاهبرداری رایج در بازار فیس بوک و نحوه جلوگیری از آنها مجله هشت پیک نیز استفاده لازم را کرده باشید و در صورت تمایل آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز از قسمت پایین و درج نظرات ، ما را در مجله 8pic همراهی کنید . همچنین سایت هشت پیک فضای رایگان برای آپلود عکس و آپلود فایل را در بخش آپلود سنتر برای شما مهیا کرده است و آماده ی میزبانی از فایلهای شماست . در بخش مجله نیز میتوانید همواره از به روزترین مقالات هشت پیک استفاده کنید

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/EqrRmE
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *