آموزش کیوبیس فصل هفدهم قسمت سوم : میکسر

زمان مطالعه: 2 دقیقه

صداسنج کانالهای صوتی

 

هنگامی که پروژه یا محتوی یک شیار را در cubase اجرا می کنید صداسنج موجود در هر کانال میزان شدت صدا را در هر لحظه نمایش می دهد . پایین نوارسنج یک فیلد عددی کوچک قرار دارد که بالاترین قله شدت صدای شیار نشان می دهد .

صداسنج کانالهای ورودی و خروجی

 

عملکرد صداسنج در مورد کانالهای ورودی و خروجی در میکس تفاوت دارد . کانالهای ورودی و خروجی یک نشانگر  clip دارند هنگامی که صدایی را ضبط می کنید سیگنالهای آنالوگ به سیگنالهای دیجیتالی تبدیل می شوند ( این عملیات درون کارت صوتی متصل به کامپیوتر اجرا می شوند ) به همین دلیل گاهی نقاط خالی در صدای ضبط شده خواهید داشت .

 

تنظیم Input gain

همه کانالهای صوتی و کانالهای ورودی و خروجی در پنجره میکسر یک دکمه Input gain دارند . این دکمه مقدار جذب سیگنالهای صدا قبل از اجرای افکتها و eq را کنترل می کند . از این دکمه برای کنترل شدت صدای کانال استفاده نمی کنیم . بلکه از آن برای قطع نمودن یا تشدید جذب صدا را شرایط گوناگون استفاده می کنیم .

  • برای تغییر شدت یک سیگنال پیش از آنکه به افکتها وارد شود .
  • یا برای تشدید سیگنالهایی که ضعیف ضبط می شوند .

 

سوییچ Input phase

همه کانالهای صوتی و ورودی و خروجی در پنجره میکسر یک دکمه Input phase دارند . اگر این دکمه ( سوییچ ) فعال شود قطب فاز مربوط به سیگنالها معکوس می شود . قطب فاز سیگنالها زمانی اهمیت دارد که بخواهید دو سیگنال مشابه با هم را با یکدیگر میکس نمایید .

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید :  آموزش کیوبیس فصل هشتم بخش چهارم : کاربرد نشانه ها ( MARKERS )

 

سکوت و تکخوانی کانالها

هر کانال در پنجره میکسر یک دکمه m  و یک دکمه  s دارد . دکمه m  را فعال کنید تا محتوی کانال در وضعیت سکوت قرار گیرد . یا دکمه s را کلیک کنید تا محتوی کانال در وضعیت تکخوانی قرار گیرد بدیهی است اگر دکمه S برای یک کانال را فعال نمایید سایر کانالها در وضعیت سکوت قرار می گیرند . البته می توانید همزمان چند کانال را در وضعیت تکخوانی قرار دهید . کلید Ctrl را نگهداشته و دکمه S مربوط به کانالهای مورد نظر را فعال نمایید .

 

” ادامه دارد “

امتیاز بدهید

لینک کوتاه مقاله : https://5ia.ir/ZZZ
کوتاه کننده لینک
کد QR :
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *