قوطی آهن چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در صورتی که با مقاطع مختلف فولادی آشنایی داشته و به نوعی با آن‌ها سر و کار دارید حتما نام مقطعی به نام قوطی را شنیده‌اید. در این صورت احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تفاوت قوطی و پروفیل در چیست. چرا که خیلی از مواقع این دو عبارت را به اشتباه به جای یکدیگر به کار می‌برند. البته همانطور که گفتیم این موضوع اشتباه بوده و باید اصلاح شود. چرا که این دو مقطع تفاوت‌های مهمی را با یکدیگر داشته و نباید به جای یکدیگر به کار روند. به همین دلیل برای شناخت قوطی نیاز است تا با پروفیل نیز آشنا شده تا تفاوت‌های بین این دو را متوجه شوید. در این مقاله علاوه بر شناخت قوطی و انواع آن با کاربردهایش نیز آشنا می‌شویم. پس در ادامه با صبا پروفیل همراه باشید.

پروفیل چیست و انواع آن کدامند؟

واژه پروفیل (Profile) از نظر لغوی به معنای مقطعی ثابت با طول زیاد است که اکثرا در ساختمان‌ و ماشین‌سازی به کار می‌رود. پروفیل‌ها ممکن است از جنس‌ها و شکل‌های متنوعی ساخته شوند. اما در میان تمام پروفیل‌های موجود پروفیل آهن  پرطرفدارترین بوده و در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با انواع پروفیل‌ها آشنا خواهیم شد.

انواع پروفیل

پروفیل‌ها را از چند حیث می‌توان دسته‌بندی کرد. در ادامه به طور خلاصه با دسته‌بندی‌های مختلف پروفیل‌ها و انواع آن آشنا می‌شویم.

انواع پروفیل از نظر جنس

پروفیل‌ها در جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام در فضای مخصوص به خود کاربرد دارد. به طور مثال پروفیل استیل در ساخت نردبان استخر و پروفیل مبلی در ساخت مبلمان‌ها کاربرد دارد. برخی از انواع پروفیل که در جنس با یکدیگر متفاوت هستند عبارتند از:

 1. پروفیل چوب
 2. پروفیل آلومینیوم
 3. پروفیل استیل
 4. پروفیل فولادی

انواع پروفیل از نظر شکل

پروفیل‌ها بسته به کاربردی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند در شکل‌های گوناگونی به تولید می‌رسند. برخی از انواع اپروفیل‌ها از نظر شکل عبارتند از:

 1. پروفیل لنگه‌دری
 2. پروفیل سپری
 3. پروفیل کلافی
 4. پروفیل قوطی
 5. پروفیل نبشی
 6. پروفیل ناودانی
 7. پروفیل Z

انواع پروفیل از نظر استاندارد

پروفیل‌ها از نظر استانداردی که با آن ساخته می‌شوند به دو دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌شوند. این دو استاندارد که به استانداردهای سبک و ساختمانی شناخته می‌شوند باعث می‌شوند تا پروفیل‌های تولید شده در عین شباهت از نظر شکل، کاربردهای متفاوتی را داشته باشند.

پروفیل قوطی چیست؟

همانطور که در بخش انواع پروفیل گفتیم یکی از انواع پروفیل‌ها قوطی آهن است که در شکل و ظاهری مربعی یا مستطیلی شکل تولید می‌شود. این پروفیل‌ها در دو استاندارد سبک و ساختمانی به تولید رسیده و دارای ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی می‌باشند. نحوه تولید این قوطی‌ها به این صورت است که پس از تبدیل شمش یا بیلت به ورق سیاه تصمیم‌گیری می‌شود که مقصود تولید قوطی سبک است یا قوطی سنگین.

اگر قصد تولید قوطی سنگین را داشته باشیم ورق سیاه را پس از رساندن به ضخامت مورد نظر در اندازه‌های لازم برش زده و از غلتک‌های مخصوصی رد می‌کنیم تا به شکل قوطی دربیایند. حال که قوطی مورد نظر شکل گرفت درز آن را جوش داده و به قوطی مورد نظر می‌رسیم. اما اگر قصدمان تولید قوطی سبک باشد باید با انجام فرایند نورد سرد ابتدا ورق سیاه را به ورق روغنی تبدیل کرده و سپس آن را به شکل قوطی دربیاوریم.

هر کدام از این قوطی‌ ها بسته به سبک یا سنگین بودن و ابعادی که دارند در موارد گوناگونی به کار برده می‌شوند. در ادامه مقاله قصد داریم تا موارد مصرف قوطی‌های آهن با ضخامت 2 میلی‌متر را بررسی کرده و آن ها را شرح دهیم.

کاربرد قوطی آهن با ضخامت 2 میلی‌متر

همانطور که گفتیم قوطی آهن در ضخامت‌های مختلفی تولید شده و هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارد. یکی از پرکاربردترین ضخامت‌ها در قوطی آهن، ضخامت 2 میلی‌متر است که در ابعاد مختلفی به تولید می‌رسد. برخی از این ابعاد و کاربردهایشان به شکل زیر می‌باشد.

 1. قوطی 20 در 10: ساخت زوار شیشه
 2. قوطی 20 در 20: حفاظ دزدگیر، ساخت قفسه‌بندی‌های مختلفی مثل کتابخانه و قفسه فروشگاهی، تولید در و پنجره فولادی، ساخت 4 پایه‌های فلزی، ساخت اسکلت‌های سقف کاذب، تولید جاکفشی فلزی
 3. قوطی 25 در 10: ساخت زوار شیشه، تولید دروازه‌های کوچک و برخی قفسه‌ها
 4. قوطی 25 در 25: تولید درب و پنجره پروفیلی، تولید برخی سازه‌های ظریف نیز
 5. قوطی 30 در 10: ساخت درب و پنجره پروفیلی
 6. قوطی 30 در 20: تولید جاکفشی و قفسه و درب و پنجره
 7. قوطی 30 در 30: ساخت سایه‌بان‌های چتری و سایه‌بان‌های بازویی، ساخت درب و پنجره و قفسه و نرده و جاکفشی
 8. قوطی 40 در 20: تولید نرده راه‌پله و چارچوب کمد دیواری و درب و پنجره پروفیلی و قفسه فروشگاهی
 9. قوطی 40 در 30: ساخت حفاظ‌های فولادی
 10. قوطی 40 در 40: ساخت کانکس، چهارچوب و کمد دیواری
 11. قوطی 50 در 50: ساخت پایه میز کار صنعتی و پل ورودی پارکینگ
 12. قوطی 60 در 20: ساخت راه‌پله فلزی و پله‌های فرار
 13. قوطی 60 در 30: ساخت راه‌پله فلزی و پله فرار
 14. قوطی 60 در 40: راه پله و پله فرار
 15. قوطی 60 در 50: ساخت راه‌پله فلزی و پل‌های ورودی پارکینگ
 16. قوطی 60 در 60: ساخت پایه‌های فنس و درب پارکینگ
 17. قوطی 80 در 40: ساخت اسکلت زیر شیروانی، بالکن و خرپا سوله
 18. قوطی 80 در 60: ساخت پله فرار و سقف سوله‌ها
 19. قوطی 80 در 80: ساخت پایه درب گاراژی و سقف سوله
 20. قوطی 100 در 60: ساخت پله فرار‌های بزرگ
 21. قوطی 100 در 80: ساخت سوله‌های بزرگ
 22. قوطی 100 در 50: ساخت پایه درب گاراژی و پله‌های فرار بزرگ و سقف سوله‌های عظیم

پروفیل چیست و انواع آن کدامند؟

جمع‌بندی

قوطی‌های آهن که نوعی از پروفیل‌ها هستند دارای ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی می‌باشند. این قوطی‌ها بسته به سبک یا سنگین بودن و ابعادشان در موارد مختلفی به کار رفته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. قوطی‌های ضخامت 2 بسته به ابعادی که دارند در مواردی مثل ساخت زوار شیشه، دروازه کوچک، قفسه، درب و پنجره پروفیلی، سایه‌بان، نرده، چارچوب، کانکس و … کاربرد دارند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *