آموزش کیوبیس فصل پنجم بخش سوم : ضبط صدا

مشخصات ضبط صدا

فرمت فایل صوتی ضبط شده را توسط تنظیمات پروژه تعیین می کنید . به ترتیب Project → project setup در نوار را کلیک کنید . پایین پنجره می توانید فرمت ضبط شده ، نوع فایل و سرعت نمونه گیری صوتی صدای ضبط شده را مشخص نمایید . البته بهتر است سرعت نمونه گیری صوتی را یک بار برای هر پروژه تعیین نمایید و دیگر آن را تغییر ندهید . اما  فرمت و نوع فایل ضبط شده را در هر زمان می توان تغییر داد .

در فیلد Record file type گزینه هایی به شرح زیر در اختیار دارید :

  • Wave file :  فایلهای Wave با پسوند Wav ذخیره می شوند و رایجترین نوع فایل های صوتی در کامپیوترهای شخصی می باشند .
  • Wave 64 file :  این نوع فایل شباهت زیادی به فرمت Wav دارد با این تفاوت که ساختار درونی فایل بسیار پیچیده تر بوده و حجم این نوع فایل بسیار بزرگ تر است از این نوع فایل  برای ضبط صدای فراگیر و برای فایلهای صوتی بسیار طولانی استفاده نمایید .
  • Broad cast wave file :  شباهت زیادی به فرمت صوتی   Wavدارد با این تفاوت که امکان افزودن متن به این نوع فایل وجود دارد . از این ویژگی برای افزودن اطلاعات اضافی متنی به فایل صوتی استفاده می کنیم .
  • Aiff file : این نوع فایل مخصوص کامپیوترهای Apple بوده و با پسوند aif ذخیره می شوند .

 

ایجاد و تنظیم شیارها برای ضبط صدا

در شیارهای صوتی  ( Audio )  می توانید صدا را به روش Stereo , Mono یا Surround ضبط نمایید . مسیر سیگنالهای ضبط شده یا وارد شده در یک شیار صوتی شامل اطلاعات کانالها نیز می باشد . فرقی نمی کند سیگنالهای ورودی یا Eq یا میکسر به شیار وارد شوند . تنظیمات کانالهای یک شیار را در هنگام ایجاد آن شیار تعیین می کنید :

  1. به ترتیب Project → add track → audio در نوار منو را کلیک کنید .
  2. در فیلد Configuration کلیک نموده و مشخصات کانالهای شیار موردنظر را انتخاب نموده و دکمه ok  را کلیک کنید .

 

” ادامه دارد “

امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.